insta360 ONE X2 Aksiyon Kamerası [Yapay Zekalı]

insta360-one-x2-kamera

Öyle bir cihazla karşınızdayım ki hangi özelliğini nasıl anlatayım inanın bilemiyorum. Şimdiye kadar ki kullandığınız aksiyon kameralarının hepsini unutun. Olağan üstü bir kamerayla beraberiz. Mottosu “yönetmen sensin” olan insta360 One X2 ile yapabilecekleriniz tümüyle hayal gücünüze kalmış. Tek bir cihazla, 360 derece her açıyı aynı anda yakalayabilir ve bir kameraman gibi sinematik çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Influencerların eli kolu olacağını düşündüğüm ve bu işi profesyonel olarak yapanlar için olmazsa olmaz bir cihaz. Tam bir sosyal medya kamerası diyebiliriz. Artık sportif aktivitelerinizi ya da günlük yaşamınızdaki her anı tüm detaylarıyla kaydederek sahip olduğu yapay zeka algoritması ve hazır modları sayesinde profesyonelce kurgular oluşturup anlık olarak sosyal medyada paylaşabileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan bu muhteşem kamerayı tanımaya başlayalım.

Banggood‘dan satın aldığım bu cihazın ilgili linkleri aşağıda mevcut.

Ürün Linki ? https://bit.ly/3qZwbU4

Stick ve Bullet Aparatı Linki ? https://bit.ly/39YRvQO

insta360 One X2

Kutu içeriği:

  • koruma kılıfı
  • lens temizleme bezi
  • type-c usb şarj kablosu
  • kullanım kitapçıkları ve garanti belgesi ile birlikte marka stickerlarını görmekteyiz.

insta360 One X2 Genel Özellikler

Tasarım

İlk versiyona göre 34 gram daha ağırlaşarak 149 gram ağırlığı ile ele iyi bir şekilde oturmakta. Tutuş hissi ve malzeme kalitesi oldukça iyi. Elden kayıp düşürme gibi bir hissiyat oluşturmuyor. Tasarım açısından ön tarafa baktığımızda lensi görüyoruz hemen altında 1 adet mikrofon ve ortada ise canlı izleme yapabildiğimiz bir ekran mevcut. Onun da altında ise shutter tuşu yani video/foto çekme butonu konumlandırılmış ve 1 adet durum led ışığını görmekteyiz.

Arka yüze bakacak olursak en üstte lensi altında mikrofonu ve aşağıda da 2. durum led ışığı bulunmakta. Cihazın sağ yanında en üstte mikrofonu, ortada hoparlörü ve altta da power tuşunu görmekteyiz. Sol tarafta ise yine en üstte mikrofon,ortada type c şarj bölümü ve altta da bataryayı göze çarpmakta. Sd kart slotu ise bataryayı çıkardığımızda hemen alt tarafta bulunmakta (1tb’a kadar UHS1 V30 standartlarındaki kartları desteklemekte). Cihazın alt tarafında ise görünmez çubuğun ve tripot bağlantı mount girişi bulunmakta.

Önceki versiyona göre göze çarpan ilk değişiklik artık dokunmatik ekrana sahip bir cihaz olması diyebilirim. insta360 one x2 ile ultra parlak, tümüyle dokunmatik ve 360 derece anlık görüntüyü izleyebileceğiz. Üstelik çekim esnasında anlık olarak perspektife müdahale edebildiğimiz bir yenilik söz konusu. 

IPX8 Sertifikası

İkinci farklılık su geçirmez özellik olmuş. insta360 one x2 10 metreye kadar suya dayanıklı. IPX8 sertifikası sayesinde özellikle su altı çekimleri yapan snorkeling ve divingciler için şimdiye kadar ki kullandıkları tüm aksiyon kameralarını rafa kaldırma vakti geldi diyebilirim. Bugüne kadar GoPro, Sjcam ve DJI Osmo Action aksiyon kameralarını kullanmış biri olarak favori cihazınız olacağına eminim. Önceki model One X suya dayanıklı olmadığından ötürü ekstradan 750 TL’ye alınan bir koruyucu case ile kullanılıyordu. Fakat kılıf içinde çekim sırasında oluşan yansımalardan ötürü birçok kullanıcı youtube’da şikayet videoları çekti. Bu sorun da artık çözüme kavuşuyor diyebiliriz.

Dipnot: marka bize suda kullanım sonrası ilgili kitapçığında bazı önerilerde bulunmuş. Eğer ki denizde kullandıysak sonrasında 15 dakika kadar tatlı suda bekleterek tuzdan arınmasını tavsiye ediyorlar. Sonrasında çizik oluşturmayacak kuru bir bezle lensleri temizleyin. Ve her suda kullanım sonrası en iyi mikrofon deneyimi yaşamak için cihazı birkaç kez salladıktan sonra doğal olarak kurumaya bırakın diye önermekteler.

360 derece mikrofon

Tasarımdan devam edecek olursak 3. farklılığı mikrofonlarda görüyoruz. insta360 one x2 ilk versiyonu 2’ye katlayarak toplamda 4 adet mikrofon ile kullanım imkanı sağlıyor. Kasanın farklı yerlerine konumlandırılan mikrofonlar sayesinde 360 derece stereo ses kaydı yapmamıza olanak vermekte. Youtube inceleme videomda ses denemeleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Batarya

Bataryada önceki versiyona göre %55’lik bir iyileştirme söz konusu. 1630 mah’lik batarya kapasitesi sayesinde toplamda 80 dakika kullanım imkanı sunmakta. Hazır bataryaya değinmişken şunu da söylemek istiyorum. Hem batarya hem de type c şarj bölümünün kapaklarında turuncu renkte emniyet uyarıları bulunmakta. Eğer cihazın su altında sorunsuz çalışmasını istiyorsanız bu iki bölümün düzgün bir şekilde kapandığından emin olun. Ve turuncu emniyet şeritlerinin kaybolduğuna dikkat edin. Aksi halde cihaz su alacaktır ve bozulma yaşayabilirsiniz.

insta360 one x’ten diğer farklarına bakacak olursak:

  • Video codec tarafında hem h264 hem de h265 desteğinin yanı sıra renk profillerinde vivid patern eklenmesi
  • Ultra geniş açıda 2K (2560×1440p) çözünürlükte steadicam video desteği sunması
  • Videoda istediğimiz tüm değişiklikleri uygulama ara yüzünde yaptıktan sonra telefona indirilebilmesi olarak sayabilirim.

Bullet Time

100 fps ağır çekim ile kendinizi aksiyonun merkezinde yavaşlatın. Bullet Time, otomatik ufuk çizgisi hizalama, akıllı hız rampası ve yepyeni bir aksesuarla her zamankinden daha kolay ve daha iyi.

Timeshift

Aşırı yavaş hareket edin veya bir hyperlapse ile işleri hızlandırın. 360 veya Steady Cam çekimlerinizi telefon uygulamanızda kolaylıkla düzenleyin.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/timeshift.mp4

Görünmez Çubuk

İnvisivble çubuk teknoloji sayesinde çektiğiniz selfie videolarınızda istenmeyen görüntülerden kurtulun. Krom çubuk sayesinde videoda çubuğun kendisi gözükmeden kayıt alabilirsiniz.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/aksiyon-kamerasi-gorunmez-cubuk.mp4

Çözünürlük

360 derece videoları H265 olarak 5.7K 30fps’de 100mbps ile yapmakta. 360’ı efektif kullanabilmek için görünmez çubuk gerekli tabi ki. Yine bu kameranın en bomba özelliği olan Bullet Time ise bir efsane. Bullet için de zaten invisible çubuk ve bullet aparatını ekstradan almanız gerekiyor. Bende ikisi de mevcut. En uygunu aliexpressten almak olacak bunları çünkü TR’de oldukça pahalı, almak isteyen buraya tıklayabilir. Invisible çubuk videoda görünmediği için çok estetik kayıtlar ortaya çıkıyor.  Diğer çözünürlük oranları 1080p, 2.7K ve 4K.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/insta360-360-camera-mode.mp4

Görüntü Sabitleme

Aksiyon ne olursa olsun, ONE X2’nin sınıfının en iyisi aksiyon kamerası görüntü sabitleme özelliğiyle akıcı video elde edin. Gimbal’ı boş verin ve bunun yerine yanınıza 360 kamerayı alın. Ultra stabilizasyon özelliği sayesinde hareketli anları en az titreşim ile kaydedin.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/insta360-one-x2-stabilization.mp4

Çekim modları

Panorama

Cihazda oldukça kolay bir şekilde panorama fotoğraflar çekilebilmekte. Tek dokunuşlu çekim tekniği ile saniyeler içinde düz panoramalar yakalayabilme imkanı sunmakta. Başka hiç bir düzenleme veya kamera hareketi gerekmeksizin çekimi kısa bir süre içinde yapabiliyoruz.

HDR Mod

insta360 ONE X2, HDR fotoğraf ve videoyu destekleyerek daha iyi dinamik aralık ve doğal ışıklandırma ile çekimler sunar.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/hdr-mode-insta360.mp4

PureShot

Bu fotoğraf modu, zorlu aydınlatma koşullarında ayrıntıları ortaya çıkarmaya yarıyor. Gece bir şehir manzarasını ya da düşük ışıkta bir fotoğraf çekin ve görüntünüzde oluşan değişikliği görün.

AquaVision

Bu mod renkleri dengeleyerek suyu kristal berraklığında yapmaya yarıyor. Suyun rengini mümkün olan en doğal berraklığa ulaştırdığını iddia ettikleri bir yazılımları mevcut. AquaVision’ı deneme fırsatım olmasa da insta360 bu konuda oldukça iddialı. Dalgıçların işine fazlasıyla yarayabilir.

Yapay Zeka Düzenleme

insta360 One X2,,çekimlerinde yapay zeka teknolojisini kullanmakta. 360 derece video çektikten sonra videonun modlar bölümünden AI bölümünü aktif edin. 1-2dk’lık bir işlemden sonra uygulama otomatik olarak içeriğinizin önemli noktalarını bulur. Mesela youtube’da benim 1 dakikalık örnek videomun önemli anlarını kendince belirledi ve bunları kategoriye ayırdı. Arabanın göründüğü, evin göründüğü, sokak hayvanının göründüğü sahneleri farklı saniyeler uzunluğunda ayrı olarak çıkardı. Ve hakikaten doğruluk oranı çok başarılıydı. Mesela 10 saniye boyunca gerçekten sadece arabayı, 18 saniye bir köpeği, 22 saniye sadece 1 binayı sahnelenmiş bir şekilde bana sundu. Bu özelliği gönlümü kazandı diyebilirim.

WebCam

ONE X2’yi web kamerası olarak kullanabilirsiniz. Konferans platformuna bağladıktan sonra tüm odayı bölünmüş ekranda görebilme imkanınız var.

Multiview

Çoklu ekran modu olarak söyleyebilirim. Uygulamada bölünmüş ekran veya resim içinde resim formatında aynı anda iki açıyı göstermenize olanak tanıyan MultiView modu var. ONE X2, MultiView’ı bir sonraki seviyeye taşıyor ve çekim sırasında dokunmatik ekranda MultiView’a geçiş yapmanıza imkan veriyor. Ayrıca sizi çerçevede tutmak için yüz izleme özelliği de mevcut.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/multiview-smooth-insta360.mp4

Ses kontrol

Uzaktan çekim yapmak istiyorsanız, ONE X2 bunun için ideal. Ses kontrolle çekim yapmanıza olanak tanıyarak, kameranızı uzaktan yönetebilmeyi kolaylaştırmakta. AirPod modu sayesinde eşleştirme sonrasında komutları almak ve ses kaydetmek için AirPod’larınızdaki mikrofonu kullanabilirsiniz.

Deep Track 2.0

Aktif takip özelliği sayesinde kendinizi ya da herhangi bir objeye kilitlenerek takip yaptırabilirsiniz. Ya da çekimi yaptıktan sonra uygulaması üzerinden istediğiniz objeyi değişik açılardan takip ettirebilirsiniz.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/insta360-one-x2-deep-track.mp4

insta360 One X2 ShotLab

Kurgu işi zaten tamamiyle hayal gücünüze kalmış. Elinizde aşırı işlevsel bir yazılım olduğunu söyleyebilirim. Filtrelerden tutun da, müzik eklemeler olsun sahneleri hızlandırıp yavaşlatmak, dondurmak ve kesip biçmeye kadar sayısız özellik var. Bu cihaz asıl şovunu stories bölümünde yapıyor. Zaten bu yüzden tam bir influencer kamerası diyorum.

https://voyagerdoc.com/wp-content/uploads/2022/01/insta360-one-x2-shotlab.mp4

Bir dipnot daha koyacağım. Telefonla kamerayı eşleştirme sırasında sizden telefonunuzun hem wifi hem de bluetooth aktiflemesini istiyor. Ama kesinlikle bluetooth ile bir işiniz yok onu açmayın. Nedenini bilmiyorum. Sadece wifi açık olması yeterli. Eşleştirirken mutlaka otomatik giriş yapılan bir internet ağınız varsa ya onu kaldırın ya da dışarı çıkın. Aksi halde resmen iş çileye dönüyor ve bir türlü eşleştiremiyorsunuz. Araya evin internet ağı falan giriyor saçmalıyor. Bu yüzden ben dışarı çıktım ve evden 20 metre falan uzaklaşıp çat diye ilk seferde eşleştirdim. Evde 20 dakika boşuna sinir stres oldum diyebilirim.

Sonraki elektronik ürün deneyimlerimde görüşmek üzere :)

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık