GÜMRÜKTEN DRONE GEÇİRMEK

gumrukten-drone-gecirmek

Dostlar size bu yazıda “gümrükten drone geçirmek” konusunu a’dan z’ye anlatacağım. 500 gram üzeri dronlar için geçerlidir yazdıklarım. 500 gramdan hafif dronlarda bu işlemlere gerek yoktur, direkt vergisini üstüne yapıştırıp adresinize yollarlar.

Aşamalar:

  • Drone gümrüğe gelince sizi ararlar ya da kendiniz ara ara kargo takibi yaparak gümrüğe geldiğini görünce siz onları ararsınız (ben öyle yapıyorum vakit kaybetmemek için). Yaşadığı şehirde gümrük olmayanların dronu, gümrüğü olan en yakınındaki şehre gelir. Örneğin ben Burdur’da yaşıyorum burada yok o yüzden Isparta gümrüğe geliyor.
  • Neden arayacaklar? Gümrükten drone geçirmek için ithal uygunluk belgesi isteyecekler. Bu olmazsa gümrükten geçmez kargo.  Tabi eğer keko bir memura denk gelirseniz direkt evinize bile gelebilir çok cüzzi bir vergiyle (ama bu düşük ihtimal). İthal uygunluk belgesini ise SHGM’den alacağız. Bunun için bazı evraklar gerekli. Bunları google drive yükledim, indirmek için buraya tıklayın.
  • İthal uygunluk belgesi alırken gerekli evraklar arasında en önemlisi almış olduğunuz dronun seri numarasının yazılı olduğu proforma fatura örneğidir. Bunu banggood bazen siz siparişi geçtikten sonra hemen talep ederseniz yollayabiliyor. Ama bazen yollamıyor. Benim bu 5.dronum çinden, ilk kez seri numarasını yolladılar ben talep edince. Diğer 4 talebimde yollamamışlardı kendim halletmek zorunda kaldım gümrükte.

Satın aldıktan sonra aşağıdaki metni hemen banggood müşteri hizmetlerine (tickets@banggood.com) mail atın.

I have ordered the xiaomi fimi x8 se 2020 model drone (order id: BURAYA SİPARİŞ NUMARANIZI YAZIN DOSTLAR ORDER ID DİYE GEÇİYOR BANGGOOD’DA). Permission from civil aviation is required for the drone to pass through customs in our country. This requires the serial number of the drone. I would like you to note the serial number on the box and send it to me before you ship the order. Thanks.

Kısaca bu yazıda şunu diyoruz: gümrükten geçirebilmem adına gerekli olan seri numarayı tarafıma yollayın.


Senaryo 1:

Eğer şanslıysanız size yollarlar ve gümrükten drone geçirmek baya bir kolaylaşır. Siz de hemen o numarayı hazırlamış olduğum belgelerde gerekli yerlere yapıştırın. Sonrasında bu seri numarasını faturaya işletmemiz gerekecek çünkü SHGM bizden bunu talep ediyor. Hemen banggood’a aşağıda hazırlamış olduğum maili atın.

In order to get the product out of customs clearance, it is necessary to obtain a document from the Directorate General of Civil Aviation. Civil aviation request the proforma invoice, which includes the drone’s serial number. This serial number does not exist on the invoice downloaded from your site. Would you please send me commercial invoice which include drone serial number? Thanks.

Kısaca bu yazıda şunu diyoruz: seri numarasını dronumu teslim alabilmek adına faturaya işlemeniz gerekiyor. Lütfen işleyip yollayın.

İşlenmiş fatura örneği aşağıdaki gibidir

En önemli kısım bu faturaydı. Ve hemen tüm belgeleri yazıcıdan çıkarıp (siyah beyaz olur masraf yapmayın renkli çıktı alıp ?) Ankara’daki SHGM’ye posta yoluyla gönderin.

SHGM adres: Gazi Mustafa Kemal Blv. No:128/A D:No:128/A, 06570 Çankaya/Ankara

Saçma olsa da bu işlem hala posta ile yapılıyor, online değil!


Senaryo 2:

%90 banggood size seri numarayı vermeyecek. Yollamazlarsa ne yapacağız?

Drone gümrüğe geldi. Hemen gümrüğün numarasını google’dan bulup arayın. Şu sipariş numaralı kargom var, içinde drone bulunmakta ve gümrükten alabilmem adına gerekli olan belgeyi SHGM’den temin edebilmek için dronun seri numarası lazım. Eğer bu numarayı SHGM’ye yollamazsam gerekli belgeyi temin edemeyeceğim için gümrükten kargoyu alamam deyin. Malum virüs var çıkamıyoruz rica etsem benim paketimi açıp içinden seri numarasını söyleyebilir misiniz, başka bir şeye ihtiyacım yok deyin. Mümkün mertebe kibar olun dostlar ? Köprüyü geçmek mesele ?

Dipnot:

2 adet seri numara vardır biri batarya üstünde biri ise dronun üstünde. Bize dronunki lazım, bataryayı çıkarsınlar dronun kasasında görecekler numarayı. S/N diye yazar 104 ile başlar ve toplamda 14 rakamdan oluşur. Ben daha ne yapayım artık size ?

Memur insafsız çıkarsa eğer mecbur gidip paketi beraber açacaksınız ve seri numarasını siz alacaksınız.

Seri numara elimizdeyse artık hemen faturaya işletmemiz lazım. Aşağıdaki metni banggood’a mail atıyoruz.

Hi, i bought a drone which model is XIAOMI FIMI X8 SE 2020 on Banggood (order id:  BURAYA SİPARİŞ NUMARANIZI YAZIN DOSTLAR ORDER ID DİYE GEÇİYOR BANGGOOD’DA   ). My package arrived and now in Turkish customs. In order to get the product out of customs clearance, it is necessary to obtain a document from the Directorate General of Civil Aviation. Civil aviation request the proforma invoice, which includes the drone’s serial number. This serial number does not exist on the invoice downloaded from your site. Would you please send me commercial invoice which include drone serial number? (I shared this serial number below).

DRONE SERİAL NUMBER: BURAYA DA DRONE SERİ NUMARANIZI YAZIN.

 

Please add this serial number to the commercial invoice. THANKS…

Kısaca bu yazıda şunu diyoruz: gümrükten aldığım seri numarasını dronumu teslim alabilmek adına faturaya işlemeniz gerekiyor. Lütfen yazıp yollayın.

Ve size cevap maili gelince dosyaları tamamlayarak hemen Ankara’ya postalıyorsunuz.

1 hafta ile 3 hafta içinde SHGM’den posta yolu ile cevap gelecek. Aramalarını beklemeyin sizi. Fakat olurda değerlendirmenin ne aşamada olduğunu ya da postanızın ulaşıp ulaşmadığını ya da onların cevabı postalayıp postalamadıklarını öğrenmek için aşağıda verdiğim numaradan direkt SHGM İHA bölümüne bağlanırsınız ?

SHGM İthal Uygunluk Bölümü: 0312 203 60 20

Eğer gelen postada uygunluk belgesi onayını aldıysanız hemen o belgeyle gümrüğe koşun vergi ödemesini yapın, makbuzunuzu alın ilgili kişiye götürün. Sonrada dronu teslim alın.

Eğer onay vermemişse SHGM sebebini yazıyorlar neden olduğunu gerekli düzeltmeyi yaparak tüm belgeleri eksiksiz tekrar yollamanız gerekli. İyi haber şu ki “hizmet bedeli” ödemesini (12TL’lik ödeme, videosu mevcut dosyalarda) tekrar yapmıyorsunuz eski dekontu kullanabilirsiniz.

Bazen bu gümrük vergisini ödediğiniz yer ile dronu aldığınız yer farklıdır. Mesela ben Bursa’da yaşarken vergiyi gümrüğe ödedim, gümrükten aldığım makbuzu da gittim PTT’ye verdim dronu teslim aldım. Çünkü dronum gümrükte değil PTT’de bekliyordu. Ve onlar asla gümrük ödeme makbuzunu görmeden paketi vermiyorlar. Sizin şehrinizde nasıl olur bilmem belki aynı binada halledersiniz. Artık orası şansınıza…

!!! ÖNEMLİ !!!

Normalde ürün gümrükte 20 gün bekler sonra geri yollarlar alan olmazsa, bazen süreç 40 gün sürebilmektedir. Böyle uzama durumunda muhakkak gümrük memuruna ya da PTT’ye (drone neredeyse) arayıp durumu anlatıp ek süre isteyin. 20 gün daha uzatabilirsiniz. Benim böyle durumum oldu ve birkaç takipçime de önerdim onlar da ek süre alabildi.

X8 SE 2020 hayırlı olsun, gümrükten drone geçirmek bu kadar basit :D artık dronu SHGM İha bölümünden kayıt yapmak kaldı onu da halledersiniz basit bir şey.

Bu arada eskiden 20 TL “hizmet bedeli” ödüyorduk bu belge için SHGM’ye online olarak, indirim gelmiş ve 12 TL olmuş. Nasıl ödeme yapıldığını dosya içinde video olarak paylaştım ? o ödeme dekontunu da sakın unutmayın belgeler arasına eklemeye.

Evet dostlar her şeyi apaçık anlattım, gerekirse süreci anlamak için birkaç kez okuyun iyice anlayın sorunsuz yaparsınız. Kim okudu kim okumadı sorduğu sorulardan anlayacağım. Lütfen burada anlattığım şeyleri bana tekrar tekrar sormayın, hepimizin vakti değerli. Bunlar haricinde kafanıza takılan şeylerde her zaman yardımcı olacağımı biliyorsunuz zaten.

Ürün linki: https://bit.ly/3eYRgpr

Hizmet bedeli ödeme linki: https://takas.shgm.gov.tr/

Bu arada cep telefonunuza banggood uygulmasını indirdiğinizde %10 indirim kuponu kazanıyorsunuz, mutlaka kullanın. Eğer daha önce indirilmişse telefonunuza vermez kupon. Anne baba kardeş onların telefonuna indirip yeni bir hesapla tekrar kupon kazanabilirsiniz.

Kırımsız uçuşlar, videolarda görüşmek üzere ?

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık