İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İpuçlar
 3. GÜMRÜKTEN DRONE GEÇİRMEK
Trendlerdeki Yazı
hahaha

GÜMRÜKTEN DRONE GEÇİRMEK

gumrukten-drone-gecirmek
7

Dostlar size bu yazıda “gümrükten drone geçirmek” konusunu a’dan z’ye anlatacağım. 500 gram üzeri dronlar için geçerlidir yazdıklarım. 500 gramdan hafif dronlarda bu işlemlere gerek yoktur, direkt vergisini üstüne yapıştırıp adresinize yollarlar.

Aşamalar:

 • Drone gümrüğe gelince sizi ararlar ya da kendiniz ara ara kargo takibi yaparak gümrüğe geldiğini görünce siz onları ararsınız (ben öyle yapıyorum vakit kaybetmemek için). Yaşadığı şehirde gümrük olmayanların dronu, gümrüğü olan en yakınındaki şehre gelir. Örneğin ben Burdur’da yaşıyorum burada yok o yüzden Isparta gümrüğe geliyor.
 • Neden arayacaklar? Gümrükten drone geçirmek için ithal uygunluk belgesi isteyecekler. Bu olmazsa gümrükten geçmez kargo.  Tabi eğer keko bir memura denk gelirseniz direkt evinize bile gelebilir çok cüzzi bir vergiyle (ama bu düşük ihtimal). İthal uygunluk belgesini ise SHGM’den alacağız. Bunun için bazı evraklar gerekli. Bunları google drive yükledim, indirmek için buraya tıklayın.
 • İthal uygunluk belgesi alırken gerekli evraklar arasında en önemlisi almış olduğunuz dronun seri numarasının yazılı olduğu proforma fatura örneğidir. Bunu banggood bazen siz siparişi geçtikten sonra hemen talep ederseniz yollayabiliyor. Ama bazen yollamıyor. Benim bu 5.dronum çinden, ilk kez seri numarasını yolladılar ben talep edince. Diğer 4 talebimde yollamamışlardı kendim halletmek zorunda kaldım gümrükte.

Satın aldıktan sonra aşağıdaki metni hemen banggood müşteri hizmetlerine ([email protected]) mail atın.

I have ordered the xiaomi fimi x8 se 2020 model drone (order id: BURAYA SİPARİŞ NUMARANIZI YAZIN DOSTLAR ORDER ID DİYE GEÇİYOR BANGGOOD’DA). Permission from civil aviation is required for the drone to pass through customs in our country. This requires the serial number of the drone. I would like you to note the serial number on the box and send it to me before you ship the order. Thanks.

Kısaca bu yazıda şunu diyoruz: gümrükten geçirebilmem adına gerekli olan seri numarayı tarafıma yollayın.


Senaryo 1:

Eğer şanslıysanız size yollarlar ve gümrükten drone geçirmek baya bir kolaylaşır. Siz de hemen o numarayı hazırlamış olduğum belgelerde gerekli yerlere yapıştırın. Sonrasında bu seri numarasını faturaya işletmemiz gerekecek çünkü SHGM bizden bunu talep ediyor. Hemen banggood’a aşağıda hazırlamış olduğum maili atın.

In order to get the product out of customs clearance, it is necessary to obtain a document from the Directorate General of Civil Aviation. Civil aviation request the proforma invoice, which includes the drone’s serial number. This serial number does not exist on the invoice downloaded from your site. Would you please send me commercial invoice which include drone serial number? Thanks.

Kısaca bu yazıda şunu diyoruz: seri numarasını dronumu teslim alabilmek adına faturaya işlemeniz gerekiyor. Lütfen işleyip yollayın.

İşlenmiş fatura örneği aşağıdaki gibidir

banggood-fatura-ornegi

En önemli kısım bu faturaydı. Ve hemen tüm belgeleri yazıcıdan çıkarıp (siyah beyaz olur masraf yapmayın renkli çıktı alıp 😊) Ankara’daki SHGM’ye posta yoluyla gönderin.

SHGM adres: Gazi Mustafa Kemal Blv. No:128/A D:No:128/A, 06570 Çankaya/Ankara

Saçma olsa da bu işlem hala posta ile yapılıyor, online değil!


Senaryo 2:

%90 banggood size seri numarayı vermeyecek. Yollamazlarsa ne yapacağız?

Drone gümrüğe geldi. Hemen gümrüğün numarasını google’dan bulup arayın. Şu sipariş numaralı kargom var, içinde drone bulunmakta ve gümrükten alabilmem adına gerekli olan belgeyi SHGM’den temin edebilmek için dronun seri numarası lazım. Eğer bu numarayı SHGM’ye yollamazsam gerekli belgeyi temin edemeyeceğim için gümrükten kargoyu alamam deyin. Malum virüs var çıkamıyoruz rica etsem benim paketimi açıp içinden seri numarasını söyleyebilir misiniz, başka bir şeye ihtiyacım yok deyin. Mümkün mertebe kibar olun dostlar 😊 Köprüyü geçmek mesele 😉

Dipnot:

2 adet seri numara vardır biri batarya üstünde biri ise dronun üstünde. Bize dronunki lazım, bataryayı çıkarsınlar dronun kasasında görecekler numarayı. S/N diye yazar 104 ile başlar ve toplamda 14 rakamdan oluşur. Ben daha ne yapayım artık size 😊

Memur insafsız çıkarsa eğer mecbur gidip paketi beraber açacaksınız ve seri numarasını siz alacaksınız.

Seri numara elimizdeyse artık hemen faturaya işletmemiz lazım. Aşağıdaki metni banggood’a mail atıyoruz.

Hi, i bought a drone which model is XIAOMI FIMI X8 SE 2020 on Banggood (order id:  BURAYA SİPARİŞ NUMARANIZI YAZIN DOSTLAR ORDER ID DİYE GEÇİYOR BANGGOOD’DA   ). My package arrived and now in Turkish customs. In order to get the product out of customs clearance, it is necessary to obtain a document from the Directorate General of Civil Aviation. Civil aviation request the proforma invoice, which includes the drone’s serial number. This serial number does not exist on the invoice downloaded from your site. Would you please send me commercial invoice which include drone serial number? (I shared this serial number below).

DRONE SERİAL NUMBER: BURAYA DA DRONE SERİ NUMARANIZI YAZIN.

 

Please add this serial number to the commercial invoice. THANKS…

Kısaca bu yazıda şunu diyoruz: gümrükten aldığım seri numarasını dronumu teslim alabilmek adına faturaya işlemeniz gerekiyor. Lütfen yazıp yollayın.

Ve size cevap maili gelince dosyaları tamamlayarak hemen Ankara’ya postalıyorsunuz.

1 hafta ile 3 hafta içinde SHGM’den posta yolu ile cevap gelecek. Aramalarını beklemeyin sizi. Fakat olurda değerlendirmenin ne aşamada olduğunu ya da postanızın ulaşıp ulaşmadığını ya da onların cevabı postalayıp postalamadıklarını öğrenmek için aşağıda verdiğim numaradan direkt SHGM İHA bölümüne bağlanırsınız 😉

SHGM İthal Uygunluk Bölümü: 0312 203 60 20

Eğer gelen postada uygunluk belgesi onayını aldıysanız hemen o belgeyle gümrüğe koşun vergi ödemesini yapın, makbuzunuzu alın ilgili kişiye götürün. Sonrada dronu teslim alın.

Eğer onay vermemişse SHGM sebebini yazıyorlar neden olduğunu gerekli düzeltmeyi yaparak tüm belgeleri eksiksiz tekrar yollamanız gerekli. İyi haber şu ki “hizmet bedeli” ödemesini (12TL’lik ödeme, videosu mevcut dosyalarda) tekrar yapmıyorsunuz eski dekontu kullanabilirsiniz.

Bazen bu gümrük vergisini ödediğiniz yer ile dronu aldığınız yer farklıdır. Mesela ben Bursa’da yaşarken vergiyi gümrüğe ödedim, gümrükten aldığım makbuzu da gittim PTT’ye verdim dronu teslim aldım. Çünkü dronum gümrükte değil PTT’de bekliyordu. Ve onlar asla gümrük ödeme makbuzunu görmeden paketi vermiyorlar. Sizin şehrinizde nasıl olur bilmem belki aynı binada halledersiniz. Artık orası şansınıza…

!!! ÖNEMLİ !!!

Normalde ürün gümrükte 20 gün bekler sonra geri yollarlar alan olmazsa, bazen süreç 40 gün sürebilmektedir. Böyle uzama durumunda muhakkak gümrük memuruna ya da PTT’ye (drone neredeyse) arayıp durumu anlatıp ek süre isteyin. 20 gün daha uzatabilirsiniz. Benim böyle durumum oldu ve birkaç takipçime de önerdim onlar da ek süre alabildi.

X8 SE 2020 hayırlı olsun, gümrükten drone geçirmek bu kadar basit 😀 artık dronu SHGM İha bölümünden kayıt yapmak kaldı onu da halledersiniz basit bir şey.

Bu arada eskiden 20 TL “hizmet bedeli” ödüyorduk bu belge için SHGM’ye online olarak, indirim gelmiş ve 12 TL olmuş. Nasıl ödeme yapıldığını dosya içinde video olarak paylaştım 😉 o ödeme dekontunu da sakın unutmayın belgeler arasına eklemeye.

Evet dostlar her şeyi apaçık anlattım, gerekirse süreci anlamak için birkaç kez okuyun iyice anlayın sorunsuz yaparsınız. Kim okudu kim okumadı sorduğu sorulardan anlayacağım. Lütfen burada anlattığım şeyleri bana tekrar tekrar sormayın, hepimizin vakti değerli. Bunlar haricinde kafanıza takılan şeylerde her zaman yardımcı olacağımı biliyorsunuz zaten.

Ürün linki: https://bit.ly/3eYRgpr

Hizmet bedeli ödeme linki: https://takas.shgm.gov.tr/

Bu arada cep telefonunuza banggood uygulmasını indirdiğinizde %10 indirim kuponu kazanıyorsunuz, mutlaka kullanın. Eğer daha önce indirilmişse telefonunuza vermez kupon. Anne baba kardeş onların telefonuna indirip yeni bir hesapla tekrar kupon kazanabilirsiniz.

Kırımsız uçuşlar, videolarda görüşmek üzere 😊

Yorum Yap
BU MAKALEYE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Yorum Yap

Yorumlar (43)

 1. 3 ay önce

  Çok teşekkürler henüz siparişim gelmedi Ama heyecanla bekliyorum geldiğinde gene takılırsam mutlaka sizden yardım isteyeceğim umarım değerlendirirsiniz.

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Ben youtube çekimlerine hemen başlayacağım zaten oradan konuşur hallederiz

 2. Daha açık anlatılamazdı. Benim fimi x8 se yi bir arkadaşım getirmişti yanında. Böylece gümrük falan hiç uğraşmadan. SHGM ye kayıt yapmak ise çok kolay oldu. Drone seri numarası ve belli açılardan fotoğraflarını istiyorlar. Ardın en geç 2 gün içinde karekod lu onay mail i geliyor. Ayrıca kolay bir pilotluk sınavından sonra işlem tamamdır.

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Aynen öyle ama herkes böyle şanslı olamıyor mecbur uğraşıyor bu kağıt kürek işiyle.

 3. 3 ay önce

  elinize sağlık bursadan yazıyorum dji marka incelerken youtube vidyonuzu izledim xiaomi 2020 sipariş ettim umarım gümrük olayları çok can sıkmaz ayrıca çanta yedek batarya charger sipariş ettim ilk dronum yardım talep edebilirim:)

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Hayırlı olsun, sıkıntı yok biliyorsa yardımcı olurum tabi 🙂

 4. merhaba google drıve da paylastıgınız 3 dosya + Proforma ve 12 TL dekontu haricinde baska bir işlem yok değil mi

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Hayır yok, SHGM sitesinde istenenler bunlar. Aklınıza takılanları paylaştığım SHGM numarasına sorabilirsiniz. Hayırlı olsun.

   • Çok teşekkürler yardımlarınız için. 🙂

   • 3 ay önce

    Merhabalar bende Djı mavic mini incelemelerinizi izlerken Xiaomi Fimi 2020 sipariş ettim. Gümrük konusunda sıkıntı yaşamamak için her gün canlı bağlantı yapıyorum. İnşallah sıkıntı yaşamadan gelir. 3651 TL ye bu seviyede drone almama vesile olduğunuz için teşekkür ederim. Fırsattan son gün yararlanabildim sayenizde. 30.05.2020 tarihinde kargo yapılacak görünüyor. Heyecan ile bekliyorum. İlk drone deneyimim olacak. Bu arada iha0 ehliyetini almaya çalışacağım. Herşey için teşekkürler.

    • Voyagerdoc
     3 ay önce

     Hayırlı olsun, bu fiyata bu özellikte drone gerçekten zor. Bunu 2019 versiyonunda da görüp içimiz rahat bir şekilde konuşabiliyoruz. 100lerce insan sorunsuz getirdi. muhtemelen sorun olmayacaktır.

   • Banggood ürünü iptal etmek istiyor. Ne yapmam gerekir. Gelen mail aşağıdaki gibi.

    We regret to inform you that there are no suitable shipping methods to deliver the product to your country.

    Would you mind canceling this order and receiving a full refund?

    If you have any questions or require any further information, please do not hesitate to contact us.

 5. Neden diye sorduğumda
  This product contains batteries. We regret to inform you that there are no suitable shipping methods to deliver the product to your country.

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Normalde batarya satışı yasak doğru. Gümrükten geçmemesi gerekiyor. Ama drone için daha önce böyle yapmamışlardı.

  • Ben iptal ettirdim. Baya uğraştım gelmesi için ama sanırım çözümü yok şuanlık. Batarya sanırım drone’a takılı olarak kutudan çıkıyor. Bunun problem olacağını düşünerek drone’a bağlı kutu içeriği hazırlamamış olsalardı gelirdi.

   • Voyagerdoc
    3 ay önce

    Böyle bir uygulama yoktu daha önce çok geçirdik. Batarya işi saçma olmuş. Bekleyelim görelim.

 6. Maalesef bana da bugün sabah mail geldi. Gönderemeyeceklerini söylüyorlar 🙁 Tam bir saçmalık. Ülkeye drone, telefon vs. hangi kanalla geliyor? Başka bir çare yok mudur?

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Bazı kişileri iptal etmişler bazılarının ise 2 hafta uzatmışlar.

 7. 3 ay önce

  Fimi x8 se almıştım sizin video yu izledikten sonra banggood dan ne zaman kargoya verilir diye mail attığımda Lojistik şirketinin bazı nakliye düzenlemeleri nedeniyle, siparişinizdeki ürünü ülkenize göndermek için uygun bir nakliye yöntemi olmadığını size bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Siparişi iptal ettik ve tüm geri ödemeyi size uyguladık diye mail geldi durum sizde de aynı mı

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Yok benim ki kargoda, başka kargoya verilenlerde var. Ama yeni siparişlerde sorun olduğu doğru. Yakında yine açılır diye düşünüyorum.

 8. Arkadaşlar merhaba, banggood siparişimi.iptal edince 3360 TL’ye Alibabadan sipariş verdim. Tabi burada gümrük sigortasi yok. Vergi ödemeyi göze alanlar sipariş verebilir
  Satıcı 27 mayisda kargolayacagini söylüyor.
  Vergi %20 mi cikiyor.?

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   Keşke biraz daha bekleseydin. Hayırlısı olsun. %40 normalde vergi. Merak ediyorum kaç gelecek.

 9. Hocam elinize sağlık sayenizde iki üç saat önce mailime shgm den dönüş yapıldı söylediklerinizi birebir uyguladım ve işlem tamam birde sipariş işini halletik mi deymeyin keyfime ellerinize sağlık çok teşekkür ediyorum

 10. büyük bir hevesle girdim siteye 3 adet de indirim kuponu verdiler oh dedim şansa bak birde fiyatı şuan 3,397 gözüküyor dolarda ufak bi gerileme oldu belki o yüzdendir yabancıyım bu konulara hiç bir fikrim yok. neyse hadi alayım artık bir dronum olsun yüzlerce inceleme ve videodan sonra derkenn maalesef bulunduğunuz yere gönderilemiyor yazısı çıktı karşıma… yine hayal kırıklığı.

  • Voyagerdoc
   3 ay önce

   yeniden satışa çıkarırlar, 2 hafta önce de böyle yapılmış sonra satışa açılmıştı.

   • 2 ay önce

    Hayırlı Bayramlar. Fimi X8 se 2020 drone sipariş etmiştim iptal edilmişti. Bir kaç kez mail attım 3 gün sonra gelen mailde tekrar alabileceğim yazıyordu. Fakat uygulamada önsipariş butonu aktif değildi. Bende başka bir mail ile tekrar üye oldum ve önsipariş butonu aktifti 09.05.2020 tarihinde sipariş ettim ürünü tabi bu sefer 3651 TL olan ücret 4022 TL oldu (Kur farkından dolayı). 3-4 gün sonra ürüne tıkladığımda yine ülkenize gönderilemiyor uyarısı vardı ama siparişim iptal edilmedi ve bugün yani 23.05.2020 tarihinde kargolandı. İnşallah gümrükte sıkıntı yaşamadan alabilirim ürünümü. İptal edilen arkadaşlara tavsiyem başka bir mail ile tekrar üye olsunlar ve Türkiye’ye gönderim açıldığı anda tekrar sipariş versinler. Herkese hayırlı bayramlar.

    • Voyagerdoc

     İlginç bir yöntem olmuş bunu facebookta paylaşayım belki işine yarar birinin. Gümrükte sorun olmaz zannetmiyorum. SHGM belgelerini düzenleyin siz. Haırlı bayramlar.

 11. SGHM’ den uygunluk belgesini VoyagerDOC sayesinde tek seferde 1 hafta içerisinde aldım. Kargoda yola çıktı. Yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

 12. tekrar merhaba, drone bugun elime ulastı. vergiyi merak edenler için satıcı fiyatı 350 dolar gösterdiği için %20 vergi (70 dolar) ücret ödedim.

 13. DHL 70 dolar ödeme için mail gönderdi. Ödedim, getirip teslim ettiler.

 14. ATAKAN BEY SERİ NOSUNU NASIL ÖĞRENDİNİZ? BİR TÜRLÜ ÖĞRENEMEDİM? BANGGOOD VERMİYOR.

 15. Bakalım bende bekliyorum. DHL ile gelecek. Bulunduğum şehrin gümrüğüne transfer için ekstra para istiyorlar. Eğer telefonda alamazsam şer numarasını ugrastircaklar gibi duruyor

 16. Merhaba,

  Öncelikle bu güzel anlatımınız için çok çok teşekkür ederim. Faydalı bilgiler mevcut.

  Benim bir sorum var sizlere. Ağustos ayında Finlandiya’dan bir arkadaşım gelecek. Siparişimi direkt ona geçmeyi düşünüyorum ama aklıma takılan şey arkadaşımın buraya geldiğinde acaba başına bir şey gelir mi? Yani havalimanında takılır mı? Bu drone’nun kaydı nerede derler mi? Havalimanında el koyarlar mı? Gümrük vergisi ödemesi gerekir mi? Ben turistim deyip direkt geçebilir mi?

  Kısa bilgiler geçeyim;
  Arkadaşımın Fin oturum izni var,
  Buraya 10 günlüğüne gelip, geri gidecek,
  Drone’u satın alındığı gibi paketinde değil, kendi kullanırmış gibi getirecek,

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Voyagerdoc

   Kutusundan çıkarmalı yani paket açık olmalı (satmayacağına dair güvence oluyor bu durum gümrük memurları açısından)
   SHGM kaydı muhakkak önceden yapılmış olmalı (seri no’su ile hemen yaparsınız zaten satın alınca)
   Faturası varsa yanında olsun yoksa eğer faturasını ona mail atın sorarlarsa gösterir.

   El koyma ve vergi durumu olmaz. Sorunsuz getirir. Ama dronu uçakta nasıl taşınacağını ilgili havayolu şirketi ile görüşsün. Pandemiden dolayı el bagajı alınmıyor bildiğim kadarıyla ama dronlar da ana bagajda asla gitmez güvenlik açısından, el bagajı şeklinde uçağın içinde taşınmalıdır.

 17. Çok teşekkürler. Dedikleriniz işimi öyle kolaylaştırdıki. Onayı aldım.

 18. Tola bey küşat istediğinizi o sırada da seri noyu kaydetmeleri gerektiğini söyleyin hallolacaktır. 3 arkadaş öyle çözdük