FCC Mod Nedir? Drone Garantisini Bozar Mı?

fcc-mod-garantiyi-bozar-mi

FCC mod vs CE mod

FCC mod nedir artık birçok drone kullanıcısı öğrense de garantiyi bozup bozmama durumu hep kafayı karıştırmıştır. En çok sorulan ve korkulan konu FCC’ye aldığımızda bir sorun yaşar mıyız? Yaşarsak drone garanti dışı kalır mı?

Öncelikle kısaca FCC ve CE kavramları neyi ifade eder ve ne işe yarar onlara bakalım.

Nedir bu FCC mod?

Federal İletişim Kurulu, İngilizce resmi ismiyle Federal Communications Commission (FCC), ABD’nin eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, tel, uydu ve kablo iletişimini denetleyen bağımsız bir devlet dairesi. Yani fcc mod derken sizin anlamanız gereken Amerikan sinyal politikası olduğudur.

CE mod nedir peki?

CE, Fransızca “Avrupa Uygunluğu” anlamına gelen Conformité Européenne‘in kısaltmasıdır. CE Onayı 1985 yılından beri mevcut haliyle kullanılmakta olup, birçok ürün için CE işareti gereklidir. Bu işaret: üreticinin bu ürünlerin AB güvenlik, sağlık veya çevre gereksinimlerini karşıladığını kontrol ettiğini, ürünün AB mevzuatına uygunluğunun bir göstergesi olduğunu, ürünlerin Avrupa pazarında serbest dolaşımına izin verdiğini gösterir.

Biz de bir Avrupa ülkesi olarak sayıldığımız için CE standartı tüm ürünlerde aranmaktadır. Dolayısıyla Amerika’da satılan dronlar FCC sertifikasına sahip olurken Avrupa pazarındakiler ise CE sertifikasına tabidir.

FCC mod CE moda göre daha fazla sinyal kalitesi ve daha uzun mesafe sağlamasından ötürü birçok kullanıcı tarafından tercih edilmekte olup çoğu drone pilotu FCC’ye geçer. Ben de yıllardır yapabildiğim tüm dronları FCC olarak kullandım ve ciddi faydası olduğunu düşünüyorum.

Bir de frekanslar mevzusu var. 5.8 ghz ve 2.4 ghz şeklinde. Detaya girip boğulmadan kısaca söylemek gerekirse hem FCC mod hem de CE modda bu iki frekans sistemi de mevcut olup FCC’de daha kararlı ve daha uzun mesafeler sağlamaktayız. 5.8 ghz kısa mesafelerde uçuş konusunda daha etkili iken 2.4 ghz ise daha uzun menzil yapmamızı sağlar.

Zaten bundan ötürü kimi kullanıcılar frekans sistemini dronun kendi ayarlamasını sağlayan “auto” özelliğinden çıkarıp “manual” olarak 2.4 ya da 5.8’e alırlar. Bu seçim ortama, frekans sayısına ve kanalların kalitesine göre değişir.

FCC garantiyi bozar mı?

Satıcılar FCC mod drone garantisini etkiler dese de bu gerçek değildir. Onlar değişik sebeplerden ötürü böyle bir tutum sergilemekte (çok detay vermek istemiyorum sonuçta bazıları arkadaşım ve kalp kırmak istemiyorum).

FCC özelliği zaten drone içinde var olan bir teknolojidir ama biz Avrupa ülkesi olduğumuz için bizde FCC kullanılamıyor (yazılımsal olarak CE moda geçiyor otomatik). Biz ise var olan bu teknolojiyi aktif hale getiriyoruz, hepsi bu. Bunu yaparken iki yol mevcut benim bildiğim. Birisi direkt kumanda ve DJI’ın kendi uygulaması üzerinden yazılımı basitçe kandırarak FCC’ye geçiriyoruz. Diğer yöntemde ise resmi olmayan 3.parti uygulamalar ya da yazılımlar ile yapılıyor.

Eğer ki DJI’ın resmi uygulaması hariç crackli dosyalar ile FCC yapıyorsanız orada garantinizin bozulması ya da destek alamayacak olmanız muhtemeldir. Ama ilk yöntemde böyle bir durum söz konusu değildir. Bunu hem yaşadım (fcc modda kaybolan dronum DJI tarafından yenisi yollandı) hem de DJI ile konuşmalarımızda tecrübe ettik.

FCC’ye geçip geçmemek size kalmış. Ben sadece durumu anlattım karar sizin. Yaşanabilecek sorunlardan kesinlikle sorumlu değilim, hür iradenizle seçiminizi yapın. Bunlar sonuçta elektronik cihaz ve her türlü sorun yaşanabilir. Ama ben bu sorunları göze alıp geçebildiğim her dronda FCC’ye geçerim, sanırım ne demek istediğimi anladınız.

Diğer yandan her drone aynı yöntemle FCC yapılmaz. Farklı teknikler uygulamaktayız. Youtube kanalımda birçok DJI dronun fcc yapılma videoları mevcut. Drone ismi + FCC yazarak arama yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de ilk ve tek video olan DJI Mavic Pro FCC yapılışını örnek olması açısından aşağıda paylaşıyorum. Çok daha fazlası için youtube kanalıma abone olup bildirimleri tümü olarak açmayı unutmayın.

Kırımsız uçuşlar…

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık