1. Anasayfa
 2. DRONE

DJI SPARK 2 Geliyor mu?

DJI SPARK 2 Geliyor mu?
0

DJI, Mayıs 2017’de yenilikçi Spark dronu çıkarmış ve bu hobiye başlamayı düşünenler arasında ciddi bir coşkuyu başlatmıştı. Binlerce kullanıcının yüksek memnuniyet oranı sonrası insanlar yeni bir Spark’ın hobiye getireceği özellikleri kısa bir süre sonrasında hayal etmeye başladı ( ben de dahil :D ). Acaba dji spark 2 geliyor mu haberler ne durumda yakından bakalım.

İlk spark bir keşifti, daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir izleyici kitlesine tanıtan Gesture Mode(elle kontrol) ve sade yapı gibi basit özellikleriyle ünlenmişti. 2018 yılında drone camiası Spark 2 adıyla yeni cihaz beklentisine girmiş ve birçok post açılmıştı forumlarda. İstediğimiz gibi olmadı ve 2018 DJI’ın farklı drone lansmanları ile geçti ve binlerce hobiciyi hayal kırıklığına uğrattı. Fakat 2019’un başından itibaren söylentiler oldukça fazla yoğunlaştı ve yıl bitmeden yeni bir spark lansmanı çok yüksek bir olasılık ile beklenmekte. Eskiden Spark 2 ismini konuşurken 2019 ile birlikte “Spark Pro” ismi de çokça dile getirilmeye başlandı.


1.nesil Spark’ın Neleri Değişmeliydi?

Orijinal DJI Spark‘ın kendisinde bir sorun yok. Kameralı drone dünyasında bir vahiydi. Spark çok geniş bir kitleye ulaştı. İyi görünüm, basitlik ve kullanım kolaylığı sağladı. Elle kontrol ve avuç içinden kalkış inişleri hala en önemli cazibelerinden bazıları. Bu küçük drone birçok düzeyde yeni ve pratikti. Yine de, DJI Spark popülerliğine ve geniş çekiciliğine rağmen iyileştirmeler için çok fazla alan bırakmıştı. Bunlar acemiler için pek anlaşılır olmayabilir, ancak daha fazlasını isteyen deneyimli pilotlar için gerelilikti. Yeni Spark daha uzun bir uçuş süresi ve 4K kamera ile mevcut Spark’ın değiştirilmiş bir versiyonu olabilir.

Yeni Spark’ta beklenen değişiklikleri 2 kategoriye ayırabiliriz, bunlardan ilki gelmesi yüksek ihtimal olanlar diğeri ise düşük ihtimali olanlar.

Yüksek ihtimalle değişmesi beklenenler

Kamera

DJI Spark ile ilgili büyük hayal kırıklıklarından biri 1080P kamerasıydı. 1080p High Definition (HD) aslında fiyat performan olarak çok iyiydi. Küçük akıllı telefon ekranlarında kalite mükemmel seviyede gözüküyordu. Lakin günümüzde birçok drone – daha ucuz modeller olsa bile – standart olarak 4K Ultra High Definition (UHD) kullanmaya başladı. UHD, daha büyük ekranlarda görüntülendiğinde çok daha iyi kalitede sonuç verir, bu yüzden çok önemlidir. Bu nedenle, herkes 4K videonun herhangi bir yeni DJI Spark 2’de öncelikli olmasını bekliyor. 4K çözünürlük! Yüksek olasılık.

dji-spark-2-geliyor-mu

Batarya (Daha uzun uçuş süresi ve uçuş menzili)

DJI Spark’ın 16 dakikalık maksimum uçuş süresi büyük bir hayal kırıklığıydı. Zaten 16 dk hiçbir zaman uçulamıyor ortalama 13-14 dk bir uçuş zamanı elde ediliyordu. Yedek DJI piller de pahalı zaten. Drone’ların uçuş süresi ortalama 20 25 dk arasına geldiği şu zaman diliminde umarım yeni spark bize 25 dakikalık bir uçuş süresi kazandırır. DJI Spark kumandasıyla kullanıldığında ve fcc moda alındığında 3 km ‘lik bir menzil sağlıyordu ama biz hep daha fazlasını istemiştik :) Artan batarya hacmiyle birlikte menzilin de 5km civarı olması ön görülmekte.

Elle kontrol

Spark’ı el hareketleriyle kontrol edebilir ve sizi takip etmesi için işaret edebilirsiniz. Fakat bunu kullanmak özellikle acemi kullanıcılar için oldukça karmaşıktı çünkü hareketleri olması gereken hız da ve uzaklıkta yapmayı ayarlamak her zaman mümkün olmuyordu. Ve bu durum bazen insanı çileden çıkartıp “eeeeh” dedirtiyordu. Yeni dronla beraber hareket algılayıcı sensör mekanizmasının daha stabil ve kararlı çalışmasını, diğer yandan da kullanıcı hatalarına yönelik aksamaları daha minimalize etmesi beklenmekte.

Engellerden kaçınma

DJI Spark engellerden kaçınıyor, ama daha iyi olabilirdi. Mevcut Spark’ın kaçınma sistemi kızılötesi sensörler kullanıyor. Kamera bu nesnelerle yüzleşirken algılıyor ve yükselerek geçiyor ya da duruyor. DJI Mavic Pro, daha iyi bir kurulum olan RGB kameraları kullanıyor. Spark’ın kaçınma sensörlerini iyileştirmek birçok pilotu memnun edecektir. Yan ve arka sensörlerin de eklenmesiyle çok sayıda çarpışma önlebilir ve bu beklenen özelliklerden biri. Ayrıca ekstra sensörler “daire” ve “sarmal” gibi daha gelişmiş modlarda uçarken de faydalı olacaktır. Engelden kaçınma konusunda belli standartları sahip olsa da eski spark aktif takip modunda bir engelle karşılaştığında onu geçip takibe devam edemiyordu ve objeyi kaybediyordu. Engelin üzerinden uçup nesneyi tekrar arayabilseydi, çok daha güvenilir olurdu. DJI Spark 2’ye hoş bir katkı, dronun yanındaki ve arkasındaki engelleri tespit etmek için bu 3D Algılama Sisteminin vizyonunu genişletmek olacaktır.

dji-spark-2-beklentiler

Gimbal

Mevcut DJI Spark’ın 2 eksenli stabilize bir gimbali var. Çok teknik olmadan anlatmak gerekirse, 3 eksenli bir gimbal doğrudan video dengesini ve dolayısıyla kalitesini iyileştirirdi. Bunun nedeni, 2 eksenli bir gimbalın sadece iki aks boyunca dengeleme yapabilmesi.  Üçüncü motor sayesinde 3. Aks boyunca da meydana gelecek olan dengeleme video kayıtlarını çok daha keyifli hale getirecektir. Mevcut sparkın gimbal açısı 0-85 derece arasında iken yenisinin 90 dereceyi bulması daha hoş olacaktır ve beklenti de bu yönde.

Katlanabilir tasarım

DJI Spark zaten küçük, hafif ve inanılmaz derecede dayanıklı. Ancak, spark kendine has kompakt yekpare tasarımı ile orijinal bir klasmanda duruyordu. Aynı yekpare kasa tasarımı ama model farkı mı yoksa katlanabilir kollar mı? Hangisi harika olurdu buna siz karar verin. Fakat düşüdüğümüz o ki spark’tan sonra tanıtılan mavic air katlanır yapısı sayesinde oldukça beğeni toplamıştı. Muhtemel yeni sparkta da DJI bu rotayı takip edebilir.

Uçuş modları

Önceden programlanmış rotalar(waypoint) özelliği spark’ta olmayan en büyük eksikliklerdendi. Ve gene mavic air’de olan asteroid modu da oldukça sevilmiş ve birçok kullanıcının beğenisini kazanmıştı. Bu 2 uçuş modunun eksikliğini Spark 2’de görmeyi bekliyoruz.

Düşük ihtimalli değişmesi beklenenler

Sesli komut

Yuneec Mantis Q dronunda gördüğümüz sesle kontrol sistemi çarpıcıydı ve yuneec firması bunun reklamını baya bir iyi yapmıştı. Ülkemizde pek satış görmese de ben almayı çok isterdim. Sesinizle bir dronu kullanmayı hayal edin! Fazla eğlenceli değil mi :) Resmimi çek, video çek, yüksel, alçal, geri gel komutları ile kumandaya gerek kalmadan özgürlüğün tadını çıkarmak bu olsa gerek. Düşük bir ihtimal olsa da sesle kontrol edilebilen bir spark hepimizin heyecanlanacağı bir haber.

Suya dayanıklılık

SwellPro dronla beraber hayatımıza giren suya dayanıklı drone kavramı sayesinde yeni cihazlar için bu özelliği arar olduk diyebilirim. Bir dronun su geçirmez hale getirilmesinin bir nedeni var mı? Youtube’da birçok neden bulabilirsiniz buna dair :D DJI Spark 2 ile çekebileceğiniz harika videoyu şelale veya lagün üzerinde uçma riski olmadan kayda aldığınızı düşünün.

dji-spark-2-ne-zaman-cikacak

Dahili depolama alanı

Dahili depolama DJI mavic serisinde mevcut idi ancak tüm dronların sahip olduğu bir şey değildir. Mevcut DJI Spark’da yok, fakat yeni Spark 2’ de olacağı umuduyla.

USB kablo bağlantısı

Görüntü aktarımının WiFi bağlantısı ile sağlanması bazen bizi çileden çıkartan parazitli ekranlar yaşamamıza sebep oluyordu. Ve Spark WiFi bağlantısının güvenilmezliği hakkında birçok şikayet vardı. Uzaktan kumandadan mobil cihaza bir USB kablo bağlantısı çok daha iyi bir ilişki garanti eder.

Beklentiler bu yönde dostlar, önümüzde 2 tarih var açıklanmasıyla ilgili. Temmuz ya da eylül, hangisinde olur bilinmez, yeter ki çıksın DJI Spark 2.

Kırımsız uçuşlar ;)

BU MAKALEYE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • 2
  tebrikler
  Tebrikler
 • 1
  muhte_em
  Muhteşem
 • 0
  hahaha
  Hahaha
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir