DJI Mini 3 Geliyor Mu? [Yeni Mavic Mini]

dji-mini-3-cok-yakinda

Gün geçmiyor ki yeni bir drone daha çıkmasın, artık cep telefonlarında olduğu gibi drone sektöründe de neredeyse 6 ayda 1 farklı bir cihaz tanıtımına alışır hale geleceğiz sanırım. Yaklaşık 6 ay önce tanıtılan Mini 2’nin ardından DJI Mini 3 de eli kulağında diyebiliriz. Aslında kasım gibi yani senesinde çıkarmayı düşündüğünü ön gördüğümüz bu drone Xiaomi’nin Fimi Mini ve Hubsan’ın Zino Mini Pro atağından sonra 250 gram segmentindeki hakimiyetini bu firmalara kaptırmak istemiyor olacak ki eylül gibi DJI Mini 3 ’ü çıkaracağına yönelik çok ciddi duyumlar gelmeye başladı.

Gelin o zaman yeni minide ne gibi özellikler bizi bekliyor olabilir hem bir beklenti hem de bir tahmin yazısı niteliğinde konuşalım.

DJI Mini 3

Kuvvetli Beklentiler

✅ Mini serisindeki en büyük eksiklik ve şikayet konusu hepinizin bildiği gibi aktif takip ve engel sensörü mevzusuydu. Dolayısıyla en büyük yenilik bu konularda olacaktır ve olmalıdır da. En azından ön tarafa engel sensörü yerleştirmelerini bekliyoruz. Hele ki fimi mini ve hubsan mini pro da aktif takip varken kesinlikle mini 3’de de olacaktır diye düşünüyorum.

✅ Mini de 2.7K, Mini 2 de 4K@30fps video çözünürlük imkanı varken yeni minide 4K@60fps çekim imkanı muhtemelen gelecektir. Böylelikle aynı segmentteki rakip firmalardan kendini ayrıştıracaktır. Kamera sensöründe de iyileştirmeye kesin gözüyle bakıyorum. Alışıldık düşük seviyeli 1/2.3 inch’lik sensörden ziyade artık daha büyük bir CMOS sensör kullanacaklardır, yarım inch(1/2) mesela. Hubsan zino mini pro bile 1/1.3 inch’lik sensör kullanıldığını düşünürsek DJI’ın altta kalacağını zannetmem.

✅ Kameradan devam edelim tabi işin yazılım kısmına bakacak olursak da HDR video kayıt özelliği ve 120 mbps video bitrate hızı olmasını bekliyorum diyebilirim.

Uçuş süresi konusunda ise yine 40 dk’lara çıkılamayacağını ve 35-36 dk olacağını düşünmekteyim. Gezinim süremiz ise 30 dk civarı olursa süper olacak.

Ocusync 3.0 görüntü aktarım teknolojisinin geleceğine ise kesin gözüyle bakıyorum. En yeni versiyonu son dronu olan DJI Air 2S‘de kullanmışlardı. Mini 3’de mutlaka olacaktır. FCC de 12km CE’de 10km mesafe demek oluyor kağıt üstünde.

Level 5 rüzgar direnci yine olacaktır. Zaten Mini 2’de rüzgar sorununu ciddi anlamda çözmüştü DJI, bu gelenek devam edecektir.

Fotoğraf çözünürlüğü kısmında ise eski versiyonlarda olduğu gibi 12 mp olması kuvvetle muhtemel. Ben açıkçası en fazla 20 mp koyacaklarını, 48 mp’e çıkmayacaklarını düşünmekteyim. Fotoğraflarda RAW çekim imkanı mevcut olacak.

Canlı görüntü aktarımı 1080p@30fps, canlı görüntü aktarım bitrate hızı ise yine 8mbps’de kalabilir ama max. 12 olacağını düşünmekteyim.

Muhtemel Beklentiler

Mastershot çekim modu özelliği hayatımıza DJI Air 2S ile girmişti. 10 farklı manevranın yapılabildiği mix tip bir akıllı uçuş moduydu bu. DJI Mini 3’de de rakip dronlardan ayrışmak amacıyla koyacaklarına inanıyorum.

Hyperlapse özelliğini bu dronda gelmesini kuvvetle muhtemel bekliyorum. Mini serisine artık bj modu kesinlikle koymaları gerekli.

Düşük ihtimalliler

Rainproof özelliği: yağmur koruma özelliğini biz ilk Xiaomi Fimi X8 SE 2020’de görmüştük. Beklentim düşük olsa da sektörde farkını ortaya koymak için yağmur koruma imkanı getirebileceklerini düşünmekteyim.

Dahili hafıza: içimden bir ses 8 GB internal depolama imkanı sunacaklarını söylese de diğer yanım ” yok ya mini 4’den önce koymazlar” demekte :)

Son olarak fiyat beklentimi ifade ederek yazıyı bitiriyorum. DJI Mini 3 combo paket fiyatının 7000 TL civarında olacağını düşünüyorum. Fakat ne olursa olsun trendyoldaki fiyata bakmadan almayacağım kesindir :D

Kırımsız uçuşlar…

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık