1. Ana Sayfa
 2. DRONE

DJI Mini 2 alınır mı? [Fiyat/performans]

DJI Mini 2 alınır mı? [Fiyat/performans]
7

Herkese selam, en çok merak edilen soruya geldik şimdi. Mavic miniden DJI Mini 2 ye geçelim mi? Malum kafaları kurcalayan konu bu şu aralar. Kimileri mavic miniden memnun olsa da model yükseltmek istiyor kimleri ise mini’de yaşadığı sorunları unutacağı bir drone aramakta. Gelin şimdi size bu konudaki fikirlerimi anlatayım.

Öncelikle mavic miniden soğumamın en büyük sebebi güvensiz uçuş durumuydu. Mesafe sorunu zaten kırsalda uçtuğum için yaşamıyordum ama şehir içinde uçamayıp sinirden minisini satanları biliyorum. Adam 200 300 metre bile gidemiyordu. Bense daha farklı sorunlara sahiptim:

 • Bir anda voltajın düşüp bir kaza yaşadığım olay vardı hatırlarsınız (videosu için tıklayın)
 • Diğer yandan kendi kendine irtifa kaybedip yükseldiği anlar oluyordu videolarımda da anlatmıştım
 • Bazı zamanlarda ise komutlarıma uymuyor saçmalıyordu.

Genel şikayetler ise rüzgarda sürüklenmeler ve şiddetli rüzgar uyarısıyla birlikte pervane kontrol hataları vermesiydi, bu hataları ekranda sıklıkla görüyorduk. Dolayısıyla benim için en önemli şey olan uçuş güvenliği DJI’dan beklediğim gibi değildi ve sattım. Bu noktada “ya adı üstünde mini işte ne çok şey bekliyorsunuz” diyenler oldu. Ben onları anladım ama onlar benim ne anlatmak istediğimi tam olarak anlayamadı :). Neyse oraya tekrardan girmeyeceğim.

Sonuçta Mavic Mini “DJI tarihinin en çok düşen dronu” olarak adını altın harflerle yazdırdı ve daha senesi dolmadan 2.versiyonu piyasaya sürüldü.

O zaman benim beklentim bu yeni versiyondan ne olacaktı diye düşündüm? Daha iyi bağlantı teknolojisi, rüzgara mukavemet ve güvenli uçuş durumu. Kameranın iyileştirilmesi ve engel sensörü beklentim de vardı ancak bu sadece yeni versiyon gelmesinden ötürü olan bir istekti. Yoksa mavic mini de bunların eksikliğini yaşadım diyemem.

DJI Mini 2 major yenilikleri

Sızıntılar gelince ilk şaşırdığım Ocusync 2.0 kumanda bağlantı teknolojisi oldu çünkü gerçekten beklemiyordum diyebilirim, adı üstünde mini diyolar ya o yüzden yani, anladınız siz onu ?  İkincisi ise level 5 rüzgar direnci yine heyecanlandırıcı bir özellikti. Kamera 4K olmuş güzel ama çok da önemli değil, hangi biriniz sürekli 4K çekip editleyip TV’de izliyorsunuz. Keza çıplak göz mavic mini deki 2.7K kamera ile yeni versiyondaki 4K arasındaki farkı ayırt edemez. Engel sensörü ise yine konulmamış. İlk aşamada bu farkılılıklara bakınca sensörden dolayı bir hayal kırıklığı oldu çünkü üst versiyonda olmasını beklemiştim.

Dolayısıyla yurt dışında 100 euro artış ile çıkan yeni versiyonun combo modelini 5bin-5300 TL arası bekliyordum ama fiyat şoke etti diyebilirim. Zaten lansman günü facebookta da bu fiyatla işi çok zor demiştim.

Gelelim artı yönlerine:

Ocusync 2.0

Ocusync ne işe yarar:
– anlık video çözünürlüğünü artırır
– menzili artırır
– video indirme hızını artırır
– canlı video görüntü kalitesini artırır
– dual band frekans kullanımı sağlar
– latency yani gecikmeyi azaltır

Uydu bulmayla ilgisi yoktur. O çok farklı bir konu. 

Benim kırsal testlerimde mini’den max %50 oranında daha iyi mesafe çıkarmış olup beklentimin altında kalmıştı (test videosu için tıklayın). Fakat geçen gün yayınladığım testte aynı mekanda yapılan uçuşta resmen mavic miniyi tokatladı diyebilirim. Ve yine şehir içi testinde de bariz bir mesafe farkı oluştu.

Rüzgar direnci

Bu konu çok çok iyi geliştirilmiş. Hiç max load ya da şiddetli rüzgar veya pervane motor hızı hatası almadım. Bunu şuna bağlıyorum:

 • mini 2’de kasa kompoziti çok daha sağlamlaştırılmış bunu yaparken gramajı da düşürülmüş,
 • motorlar güçlendirilerek hızı mini 1’e göre %20 artmış,
 • pervaneler daha da sertleştirilmiş.

Bunlar da uçuş güvenliğine direkt yansımış. Bu konuda sorunsuz kullandım diyebilirim.

Galileo Uydu Sistemi

Galileo dahil edilmesiyle beraber Mavic air 2’den bile daha fazla uydu bulur hale gelmiş ki ortalama 20-25 arası uyduyla uçuyoruz. Air 2’de 15 civarı bu, mini 1’de de öyle. Fazla uydu sayısı demek daha az atti moda girme riski demektir. Buradan da + puan verdim.

Diğer artı yanları

4K kamera, RAW foto çekimi, Panorama çekimleri, QuickTransfer medya aktarımı ise diğer artılar olarak sayılabilir. Bataryası lipo hale getirilmiş ben bunu önemsiyorum ve kumanda tasarımı değişerek ele daha iyi oturan ve yormayan bir dizayn geliştirilmiş air 2 ‘de olduğu gibi.

DJI Mini 2 eksi yönleri:

 • Aktif takip yine yok
 • Engel sensörü yine yok
 • Quickshot modları unstabil ve acil güncelleme ile düzenlenmeli çünkü obje kaçırma durumları yapıyor. Obje kaçırma durumunu belki ilerleyen günlerde size bir videoyla anlatabilirim.

Bunları alt alta topladığımızda mavic mini combo normal piyasada 3500 TL ye satılırken, mini 2 combo ön sipariş 6300 TL genel satış ise 6800 TL olması sizce mantıklı mı?

Aradaki bu 2 kat fiyat farkı nereye gitti? Yukarıda saymış olduğum artı özellikler bu kadar eder mi sizce? Lütfen yorumlarda fikirlerinizi belirtin çünkü eminim bu hobiye yeni başlayacak daha çok arkadaşımız olacak, doğru bilgiye ihtiyaçları var.

Cihaza ekstra donanım anlamında hiçbir şey eklenmemişken (mesela sensör gibi) hangi parça ne oranda fiyatı uçurdu bu kadar? Tam bu noktada DJI’a kızacakken gerçekte durumun onlarla ilgili olmadığını anlıyorum. Aslında adamlar 100 birim artışla çıkardılar bu dronu kendi piyasalarında, yani bizim 100 TL’miz gibi bir şey. Böyle düşününce Mini 2  kesinlikle 599 doları hakkediyor diyebilirim. Ama TR’de  3300 birim artışı ile çıkmasını düşününce de “yok artık” diyorum.

Yorumu size bırakıyorum herkes kendi kararını elbette verecektir ama TR şartlarındaki satış skalasına göre ben mini 2’nin bu fiyatı hak ettiğini düşünmüyorum. Bu noktada satıcılara bir şey diyemem sonuçta bazıları hem arkadaşım hem de kimsenin ekmeğine mani olmak bana yakışmaz. Malum onlara sorsanız vergilerden haberiniz var mı diyecekler haklı olarak. O yüzden DJI’ın bir an önce resmi anlamda (distributor olarak değil) Apple Türkiye gibi DJI Official olarak ülkemizde yer almasını ve fiyat dengesini oluşturmasını umut ediyorum

Sonuç olarak biliyorum ki ağzımdan net cümleler ve tavsiye duymak istiyorsunuz, ben de öyle isterdim. O zaman şöyle söyliyim ben olsam DJI Mini 2’ye 6800 TL vermem, 6300 TL de vermem. E niye verdin diyenler muhtemelen beni yeni tanıyanlardır. Ben tüm dronları test etmek amaçlı sponsor desteği olmadan almaktayım. Yani kanalım bir drone inceleme kanalı. O yüzden beni unutun. İlerde bu dronu satacağım halde TR şartlarında bu fiyatı hak etmediğini dürüstçe söyleyebilirim. Ama bence hak etmiyor olması dronu piyasa fiyatından az vereceğim anlamına da gelmez ;).

Peki önerim nedir?

6800 TL verebilen air 2 ye kendini taksitle falan zorlasın derim. Yok benim max 6500 TL bütçem var 50 TL daha çıkamam diyenler olabilir herkesin bu hobiye ayıracağı bir bütçe vardır sonuçta. O zaman:

 1. Air 2 istiyorum ama combo alamıyorum diyenler standart paketi önermesem de en ucuz şuan 6900TL’den alıp sonradan 1 ekstra batarya alabilir ama ek batarya da 1000TL. Yine 8000 oldu, e o zaman air 2 comboya para biriktirirdim yani neden acele edeyim ki.
 2. Ocusync 1.0 kullanması sebebiyle 2.el mavic pro combo 5.5-6.5 arasına bulunur
 3. Wifi kullanmasına rağmen fiyat uygunluğu sebebiyle 2.el air 1 combo (4-4.5.arasına bulunur) Yok ben sıfır isterim diyen ise en uygun 6750 TL’ye bulur ama air 1 bence o fiyatı hak etmiyor.
 4. İkinci ele karşıyım diyenler hiç maceraya girmesin rüzgarda uçurmamak ve 1km yi geçmemek şartıyla şehir içinde de sinyal kesilmelerini çokça yaşayabileceğini göz önüne alarak mavic mini combo alıp parası cebinde kalsın, zaten ülkenin ekonomik şartları da malum.
 5. Xiaomi X8 SE alalım mı diyorsunuz? 5600 TL satış fiyatını ben hakettiğini düşünmüyorum açıkçası.

Bu önerilerim TL bazında geçerliydi, eğer yurt dışında yaşıyor olsaydım o fiyatlara gözüm kapalı DJI Mini 2 ve Xiaomi X8 SE alırdım.

Benim düşüncelerim böyleydi umarım DJI Mini 2 alma arefesinde olanlara faydalı olmuştur. Sonraki yazılarda görüşmek üzere yorumlarınızı beğenilerinizi eksik etmeyin, hoşça kalın.

BU MAKALEYE EMOJİYLE TEPKİ VER!
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. 2 sene önce

  dji mini 2 aldım kullanıyorum, illk defa drone kullandığımdan ve acemisi olduğumdan bilgili bişey diyemem ama acemi birisi olarak mini2 benim hoşuma gitti.

  siz bu işte uzman olduğunuz için bişey sormak istiyorum. dji mavic mini ve mini2 nin bataryaları uyumlu olduğu söyleniyor. mini2 bataryası pahalı olduğundan mavic mini bataryası alıp kullanmamı tavsiye edermisiniz?

 2. Böyle bir tavsiyem olmaz. Fakat uyumlu olduğu için kullanılabiliyor. Ben yapmazdım ama sonuçta kanun değil. Diğer yandan mini bataryaları lion pil, mini 2 ise lipo. Lipo bataryalar çok daha güvenli oluyor uçuş emniyeti açısından, lion bataryalar sıcaklık değişimlerinden çokça etkilenip deşarj oluşabiliyor. Kaldı ki benim mini’yi düşürme hikayem de bu şekilde oldu.

Yapılan Yorumlar
 1. 2 sene önce

  Merhabalar, drone kullanmaya yeni başlıyorum. Drone konusunda videolarınızdan epeyce öğrenmeye çalışıyorum, çok teşekkür ederim anlatımlarınız için :)
  Mavic Mini yi yeni aldım, fly ekranında sadece video ve foto için tuşlar var. Anlatımız ve rehberlerdeki gibi sağ ortadaki kırmızının üstündeki imlece dokununca quicksht vs çıkmıyor. Sadece foto ya da video alıyor. Henüz SD micro almadım, Samsung sipariş ettim. Bu sebeple midir yoksa başka bi problem mi var?

  • Evet o yüzden çıkmıyor. Quickshot modlarının çalışabilmesi için:
   1) Drone havada olmalı
   2) SD kart takılı olmalı
   3) Sport modda olmamalı

 2. 2 sene önce

  dji mini 2 aldım kullanıyorum, illk defa drone kullandığımdan ve acemisi olduğumdan bilgili bişey diyemem ama acemi birisi olarak mini2 benim hoşuma gitti.

  siz bu işte uzman olduğunuz için bişey sormak istiyorum. dji mavic mini ve mini2 nin bataryaları uyumlu olduğu söyleniyor. mini2 bataryası pahalı olduğundan mavic mini bataryası alıp kullanmamı tavsiye edermisiniz?

  • Böyle bir tavsiyem olmaz. Fakat uyumlu olduğu için kullanılabiliyor. Ben yapmazdım ama sonuçta kanun değil. Diğer yandan mini bataryaları lion pil, mini 2 ise lipo. Lipo bataryalar çok daha güvenli oluyor uçuş emniyeti açısından, lion bataryalar sıcaklık değişimlerinden çokça etkilenip deşarj oluşabiliyor. Kaldı ki benim mini’yi düşürme hikayem de bu şekilde oldu.

 3. Abi merhabalar size ulaşmaya çalışıyorum fakat bir türlü ulaşamıyorum dron almayı düşünüyorum daha öncede alıp kullanıp satmıştım mavic mini 2 combo ile Mavic 1 pro combo arasında gidip geliyorum hangisini alayım diyee sizden bilgi bekliyorum 10 bin ile 12 bin arası bütçem var. Sizden en kısa sürede geri dönüş bekliyorum hayırlı akşamlar abi.

  • Aldın mı bilmiyorum ama bana youtube yorumlardan daha hızlı ulaşabilirsin. ikisi de iyi cihaz ama ben mini 2 alırdım sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir