1. Anasayfa
 2. DRONE

DJI Mavic Mini 2 GELİYOR MU?

DJI Mavic Mini 2 GELİYOR MU?
0

Bence 3 aks gimbal ve 2.7k kamerasıyla 250 gram altı bir drone fikri harikaydı. Ben de drone daha çıkmadan yapmış olduğum tahminler videomda bu konuda oldukça heyecanlanmıştım. Ancak büyük beklentilerle çıkan bu küçük drone başa bela olmaya başladı gün geçtikçe. Tabi doğal olarak akla DJI Mavic Mini 2 ile yeni bir başlangıç yapar mı diye de gelmiyor değil.

Sizlere neden “mavic mini alınmaz” ve neden “dünyanın en çok düşen dronu” isimli 2 ayrı video yapmıştım. Burada tekrara düşmemek için onları anlatmayacağım dileyen izleyebilir ama özetle “bugüne kadar ki en çok şikayet alan djı dronu” olduğunu hepimizin kabullenmesi gerek. Sizler sorun yaşamamış olabilirsiniz ama genel popülasyonda şikayet oranının oldukça fazla olduğunu gözlemlemişsinizdir. Hayır hala öyle değil diyorsanız ya sosyal medya takibine yeni başladınız ya da objektif değilsiniz.

Okumak bana göre değil videosu yok mu diyenleri böyle alalım:

 

Neyse, kaldı ki sorunlar sadece düşmesiyle ilgili değildi. Evet rüzgarda savrulup gidiyordu evet komutlara uyum göstermediği ve kafasına göre hareketler ettiği oluyordu ve yine evet düşen ya da kaybolan birçok mavic mini vakasının bulunması ya da DJI’dan yeni drone temini konusunda %90’ınıza yardımcı olmuştum. O kişilerden şuan aramızda yazıyı okuyan varsa çok iyi hatırlayacaktır ki ben son zamanlarda “DJI da sanırım artık bu şikayetlerden sıkıldı ve yeni drone yollamıyor, indirim kuponu yolluyor” demiştim.

Diğer yandan aktif takip özelliği olmaması, uçuş modlarında kısıtlılık, düşük ağırlıktan dolayı meydana gelen motor kolları ve pervanelerdeki esnemeler/eğilmeler de kullanıcının canını sıkıyordu. Hele ki tecrübesiz olan yeni kullanıcılar için bu saydığım olumsuzluklar korkutucu ve kötü sonla bitebiliyordu.

Yeni çıkan haberlere bakacak olursak DJI yönetimi de gelen şikayetleri ve sorunları göz önüne almış. Drone piyasasında tahminler yürüten birçok kişi yeni bir mavic mini’nin geldiğini söylemekte. Yani Mavic Mini 2 şiddetle beklenmekte. 2021’e girmeden DJI’ın bir sürpriz yapması ön görülüyor.

mavic-mini-2-beklentiler

Hangi özellikler iyileştirilebilir?

Gram olarak aynı ama daha stabil, daha büyük pervaneli, yazılım sorunları giderilmiş bir modelle karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Yeni ve geliştirilmiş Mavic Mini’de 4K kamera çözünürlük olması da muhtemel olacaktır, “yeni” kavramına takık olan DJI bu güncellemelerin gerçekten hakkını veriyor ve önemli farklılıklar ile dronları piyasaya sürüyor. Belki bununla birlikte 16 ya da 20 megapiksellik bir kamera iyileştirmesi de yapılabilir ? Batarya konusunda bir yenilik olacağını tahmin etmiyorum, kaldı ki oldukça yeterli bir uçuş süresine sahip. Belki Li-on batarya yerine Lipo bataryaya geçilebilir DJI Spark’ta olduğu gibi.

Tabi en çok şikayet yediği diğer bir konu mesafe idi. Wifi bağlantısını kullanmasından ötürü özellikle şehir içinde rezalet bir sonuç ortaya çıkıyordu (300 metre uçamayanları biliyorum). Bunu geliştirirler mi bilmem, ocusync teknolojisi koyacaklarını da zannetmem masraf artacak ve tüketiciye yansıyacaktır ama umarım bu konuda bana ters köşe yaparlar ?

Evet yeni drone söylentileri çok şiddetli konuşulmaya başlandı (ben hala Spark 2’yi bekliyorum ya neyse). Umarım bu tahminler gerçekleşir de beraber inceleme fırsatı buluruz. Son olarak ister misiniz DJI Mavic Mini 2 engel sensörüyle birlikte gelsin (en azından önde), neden olmasın ?

BU MAKALEYE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • 0
  tebrikler
  Tebrikler
 • 0
  muhte_em
  Muhteşem
 • 0
  hahaha
  Hahaha
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir