1. Anasayfa
 2. DRONE

DJI MAVIC AIR 2 (ÇOK YAKINDA)

DJI MAVIC AIR 2 (ÇOK YAKINDA)
0

2018 ocak ayında çıkan Mavic Air’in ardından geçen 2 yıldan fazla bir süre sonra yeni versiyonu sızdırılmıştı. Ve nihayet DJI Mavic Air 2 resmiyet kazandı. 27 nisanda tanıtılacak.

Mavic Air 1’de 21 dk uçuş süresi olması, WiFi bağlantı teknolojisi ile sık sinyal sorunları yaşanması gibi problemler vardı. Air 2’de ise bunları ciddi oranda geliştirildi.

Üzücü haber ise Mavic Mini’de olduğu gibi DJI FLY uygulaması ile kullanılacak.

UP YOUR GAME” yani “Oyununu Geliştir” sloganı ile bize duyurulan cihaza gelin yakından beraber bakalım.

Okumak yerine video izlemek isteyenler için aşağıya bağlantı bıraktım. Youtube kanalıma üye olarak videolardan anlık haberdar olabilirsiniz.

DJI MAVIC AIR 2 ÖZELLİKLERİ

1) TASARIM

Air 1’den tamamiyle farklı bir dizayn bizi karşılamakta sızdırılan resimlere bakacak olursak. Cihaz aslında Mavic 2 Pro’nun minisi gibi bişey olmuş. Tasarım çok benzemiş yani. Batarya üstten takılıyor ve çeşitli sensörler mevcut.

Omnidirectional obstacle avoidance özelliği yok, yani 360 derece bir sensör koruması mevcut değil. Sadece önde, arkada ve altta 2şer adet çarpışma önleyici sensör bulunuyor. Alt tarafta ek olarak RF sensörler ve 1 adet led aydınlatma ışığı konumlanmış. Bu ışık sayesinde gece uçuşunda kalkış ve iniş sırasında cihaz konumlandırmasını daha rahat ve doğru yapabiliyor.

Kumanda ise alışılmışın dışında olarak bütünüyle farklı bir tasarımla geldi. Buna en çok sevinenlerden biri oldum sanırım. Çünkü artık telefon ya da tableti kumandanın altına takmak zorunda kalmayacağız!

Üst tarafa yapmış oldukları kayarlı mekanizma sayesinde artık telefon ya da tablet kumandanın yukarı kısmında kalacak. Bu uçuş süresinde oldukça fayda sağlayacaktır bize kumanda kullandım açısından. Boyun ağrımız biraz olsun rahatlar artık ?

Ağırlık olarak net bir veri yok, 540 gram olması yönünde görüşler var. Çoğunluk 500 gram üzerinde bir cihaz geleceğiyle ilgili ortak görüşe sahip.

dji-mavic-air-2-kumanda-tasarim

2) BATARYA

3500 mah LiPo batarya ile geliyor. Mavic Mini’de yaşanan LiOn batarya faciasından sonra LiPo batarya görmek sevindirici. Air 1’dekine göre yaklaşık 1.5 kat daha fazla mah değerine sahip.

dji-mavic-air-2-ozellikleri-ve-fiyati

3) UÇUŞ SÜRESİ

E tabi bataryada gelişme sonrası bu uçuş süresine de yansıdı. Söylentiler uçuş süresinin 35 dk, gezinme süresinin ise 30 dk olacağı yönünde. Zaten 30 dk artık dronlarda baraj oldu diyebiliriz ve muhakkak bu değerlere sahip olmalı!

Uçuş süresi: rüzgarsız ortamda havada sabit durabildiği süre

Gezinme süresi: rüzgarsız ortamda aktif olarak uçurulma süresi

4) HIZ

68.4 km/h ile Mavic Pro’ya oldukça yakın bir hız olacak (Mavic Pro: 72km/h). Bu sayede gezinme ve yer değiştirme tepkilerimiz oldukça seri bir hal alacak.

5) DAHİLİ HAFIZA

Net bir bilgi yok bu konuda. Beklenti 16gb olması yönünde ama 8gb olursa şaşırmamalı.

6) GİMBAL

Drone demek fotoğraf ve video demek tabi ki. Kim hatıralarının kalitesiz bir kayda geçmesini isterki. Bu anlamda yüzümüzü güldüreceği kesin. Air 1’de 12 megapiksel bir kamera ve 1/2.3” sensör mevcut idi. Air 2’de sensör konusunda bilgimiz olmasa da 48 megapiksel ile geleceğini biliyoruz, sensör ise kuvettle muhtemel aynı kalacak.

3 akslı gimbal sayesinde çok soft kayıtlar yapılacak ve 4K/60FPS video kaydı imkanı sunacağını beklemekteyiz (Air 1 4K/30FPS idi muhakkak 2’de bir gelişme olmalı).

7) OCUSYNC 2.0

En en en önemli özellik diyebilirim. Birçok drone WiFi bağlantı teknolojisini kullandığı için çoğu zaman sinyal kirliliği, görüntü kaybı ve mesafe yapamama sorunları çoğumuzu çıldırtmıştır. Mavic Pro ve üzeri serilerde olan ocusync bağlantı teknolojisi Air 2’de de gelecek ? Air 1 WiFi idi, yani tofaştan inip audiye bineceğiz öyle söyliyim kısaca :D

Ekrana yansıyan anlık görüntü aktarımı da bu sayede iyileşecek ve eskiden görmeye alışık olduğumuz 720p anlık görüntü aktarımı 1080p kalitesine çıkacak ?

8) ACTIVE TRACK 3.0

Aktif takip 3.0 sürümüyle gelecek, bu sayede beni takip et modunu oldukça kararlı bir şekilde kullanabileceğiz. Özellikle doğa sporları yapanlar için olmazsa olmaz bir özelliktir. Yapay zekanın dronlara eklendiği şu günlerde bu teknolojiler sayesinde birden çok objeyi rahat bir şekilde takip ettirebileceğiz. Objeleri kadrajdan kaçırma sorunları da minumuma inecek bu sayede.

9) ADS-B (Air Sense)

Yeni bir teknoloji dronlarda. DJI 1 ocak 2020’den itibaren çıkaracağı tüm 250 gr üzeri dronlarda bu özelliği koyacağını ilan etmişti.

Peki nedir bu air sense?

Hali hazırda helikopter ve uçaklarda kullanılmakta. Cihazın çevresinde uçan diğer hava taşıtlarını görebilmesine imkan sağlayan bir yazılım diyebilirim kısaca. Drone böylelikle etrafında herhangi bir hava taşıtı olabildiğini görüp sizi uyarabilecek, bu faydası sayesinde tüm taraflar daha güvenli bir uçuş deneyimi sağlayıp kazaların önüne geçilecek.

Tabi siz diğerlerini görebildiğiniz gibi onlar da sizi görebilecek. Drone uçurmanın eziyet olduğu ülkemizde bu kadar çevre civar tarafından görünebilir olmak ne kadar iyi bir şey bilemedim (ne demek istediğimi konuya vakıf olanlar anladı ?)

Ama güzel bir haber var ki DJI Mavic Air 2 bize iki farklı seri ile gelecek. Birisi MA2UE3W, diğeri MA2UE1N.

MA2UE3W: Air Sense özellik var – fiyat $949

MA2UE1N: Air Sense özellik yok – fiyat $799

Ben air sense olmayanı tercih edeceğim eğer TR’ye gelirse (bunun için sebeplerim var).

Bu arada 2.el Mavic Air 1 almayı düşünenler varsa acele etmesin fiyatları düşecek yakın zamana ;)

Evet dostlar cihazı ben satın alacağım çıktığı zaman, şuanda elimizdeki veriler bu yönde. Drone geldiğinde her zamanki gibi detaylı videolarla rehber oluşturacağım. Youtube’dan beni takip etmeyi unutmayın, yeni videolardan anlık haberdar olun.

Evde kal, sağlıkla kal ?

BU MAKALEYE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • 1
  tebrikler
  Tebrikler
 • 0
  muhte_em
  Muhteşem
 • 0
  hahaha
  Hahaha
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir