1. Anasayfa
 2. İpuçlar

DJI İletişim Merkezi [Drone Kaybolursa]

DJI İletişim Merkezi [Drone Kaybolursa]
15

DJI her ne kadar drone camiasında lokomotif bir marka olsa da elektronik cihazlarında çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor. Ara ara pilota bağlı olmayan hatalardan dolayı drone kayıpları ya da kırımları görülebilmekte. Bu yazımda sizlere herhangi bir sorunda DJI iletişim merkezi ile nasıl irtibata geçeceksiniz bunu anlatacağım.

Özellikle Mavic Mini serisinde dünya genelinde yaşanan yüksek düşüş ve kayıp oranları sonrası DJI iletişim merkezi tarihinin en yüksek etkileşim oranını ulaşmış olabilir. Yaklaşık 1 sene önce ben de Mavic Mini ile bir düşme yaşamış ve DJI Support ile irtibatım sonrası 45 günlük bir sürecin ardından yeni dronuma ücretsiz kavuşmuştum.

Hatta size de bunun videosunu çekmiştim, aşağıda paylaşıyorum. Bu sayede onlarca Mavic Mini kaybeden insan dronunu ücretsiz geri almış, bir kısmı ise indirimli fiyattan yeni dronuna sahip olmuştu. Bunun haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum çünkü sizden gelen yorumlarda da söylediğiniz gibi “sen olmasan ne haberimiz olur bu sistemden ne de uğraşabilirdik” gibi güzel geri bildirimleriniz beni fazlasıyla sevindirdi.

Maalesef ülkemizde hakkımızı arama mercileri adaletli çalışmadığı için insanlar hakkını arayamaz hale geldi. Hele bir de yabancı bir firma olursa işin içine İngilizce konuşma sorunu girdiği için kimse dronun peşine düşemiyordu. Sizlere yaşadığım tecrübeleri aktararak ve çoğunuza da gerek instagram gerek facebooktan bizzat yardımcı olarak bu sorunları aştık çok şükür.

Fakat görünen o ki bazı hobidaşlar videoyu izlemesine rağmen belli noktalarda sıkıntı yaşıyor ve hala neyi nasıl yapacaklarını bilemiyor (videoyu izlediklerine şüphe etmiyor değilim hani?) Neyse yine bir amme hizmeti daha yapalım ve size DJI drone kaybolunca yapmanız gerekenleri basitçe birkaç adımda anlatayım. Bu adımlar sayesinde son 1 haftada 2 hobidaş daha güzel haberi aldı (Mavic Air 2 ve Mavic Pro 2 dronları ücretsiz yollanıyor şu aşamada ?).

DJI iletişim merkezi

Dronu nasıl bulabilirim?

Öncelikle sakin ol. Hemen DJI uygulaması açılış ekranından “Profil-(Profile)” yazan yere tıkla

Ardından “Dronumu bul – (Find my drone)” butonuna bas

Açılan ekran dronun son konumu göstermektedir. Oraya git ve ekranda yaklaştığını görünce sağ alttaki “Far ve Alarmı başlat – (Start flashing and beeping)” sekmesine tıkla ve yakınındaki dronu hem ışığından hem çıkardığı sesten bulmaya çalış.

Bu noktada 2 şekilde drone yerini bulabiliyoruz. Biri djı’ın kendi haritası (ki demin anlattığım yöntem), diğeri ise Google haritalar ile. Google haritalardan bulmak ve yol tarifi almak için sol alttaki “Diğer haritaları kullan – (Use other maps)” seçeneğine dokunarak Google haritalara bas, dronun son görülen noktasına otomatik yol tarifi oluşturacaktır. Böylelikle bulmak daha kolay olabilir.

AMA! Gelelim bir uyarıya. Ben Google haritalar ile dronu gösterdiği yerden 210 metre farklı bir lokasyonda buldum. Yine aynı şekilde diğer yardımcı olduğum kişiler de 200 ila 350 metre arasında farklı noktada bulduklarını tariflediler genel olarak. Yani Google haritalar kullanıldığında yerini net göstermiyor tahmini bir alan veriyor, orayı detaylıca aramak lazım. Ki onlarca tecrübe bize bunu gösterdi.

Fakat DJI’ın kendi haritasını kullananlar “dronu elimizle koymuş gibi bulduk” dediler ve bu lafı çok fazla duydum. Ben tecrübe etmesem de bana yazan kişiler DJI’ın kendi sisteminin dronu bulma anlamında çok daha iyi çalıştığını söylemekte. O yüzden ilk önerim bu yöntemi kullanmanız olur.

Ben DJI’a mail atıp dronun son görülen koordinatını istemiştim lakin onlar yollayana kadar buldum zaten (3 günde 1 cevap yazdıkları için sağolsunlar). Fakat koordinat alan takipçilerimden öğrendiğim kadarıyla “zaten uygulamada gözüken koordinatı veriyor farklı bir yer göstermiyor” dediler. O zaman DJI’dan koordinat almaya gerek yok, boşuna uğraşmayın derim.

Dronu bulamadım ne yapacağım?

Aradık ettik ama bulamadıysak DJI iletişim merkezi ile konuşmaya başlayın. Bunun için aşağıdaki listeyi [email protected]’a mail atacaksınız.

 • Ad Soyad
 • Telefon numaranız +90…. şeklinde
 • İletişim mailiniz
 • Drone markası ve seri numarası
 • Drone faturanızın örneği (foto ya da pdf olarak) Elinizde yoksa ya da kaybettiyseniz aldığınız yeri arayın ve mail olarak fatura talebinde bulunup onu ekleyin
 • Olayın kısaca özeti (abartmadan net ve kısa cümleler ile yazın)
 • Uçuş log kaydı

Örnek metin: xx/xx/xxxx tarihinde x model DJI dronumla uçarken şu sebeple (ani sinyal kaybı sonrası düşme, motor arıza hatası sonrası düşme, rüzgarda sürüklenme sonrası kayıp vs gibi hangi gerekçeniz varsa) kayıp kırım ya da kaza yaşadım. Yaşanılan olay pilot hatasıyla ilgili olmayıp (tabi hata sizde değilse) kaybolan dronumu bulamadığım için yardımcı olmanızı talep ediyorum ya da kaza sonrası oluşan hasarımın ücretsizce tarafınızdan karşılanmasını talep ediyorum.

gibi bir özet yazdıktan sonra google translate’den İngilizceye çevirip DJI’a atacağınız mailinize ekleyin.

Son olarak en önemli şey düşüş yaşadığınız uçuşun log kayıtlarını da eklemeyi unutmayın. TXT formatında eklenecek bu kayıt. Yani uçuş videonuzu eklemeyeceksiniz bunun bir anlamı yok.

TXT formatında uçuş kaydı nasıl bulunur?

Android cihazlar için: telefonu/tableti pc’ye tak, DJI klasörüne git (DJI fly uygulaması kullananlar dji.go.v5’e gidecekken DJI Go 4 uygulaması kullananlar dji.go.v4 klasörüne gidecek), Flight Record alt klasörüne tıkla. Bu klasörde birçok metin dosyası göreceksin, işte bunlar senin uçuş kayıtlarının TXT hali. Dikkat edersen dosya isimleri tarihe göre kayıtlı, hangi tarihte düştüysen o kaydı mailine ekleyeceksin. Eğer aynı gün çokça uçuş yaptıysan o günkü en son yapılan kaydı kullan, çünkü o düşüş kaydındır, diğerlerinin önemi yok.

Ios cihazlar: ipad/iphone kullanıcıları bu dosyalara ulaşmakta asıl sıkıntıyı çeken kesim. Göstereceğim yöntemle oldukça hızlı halledeceksiniz. İlgili yöntem için buraya tıklayın.

Son olarak söylediklerimin hepsini mailine ekledin mi diye kontrol et ve [email protected]’a yolla. 1 ila 5 günde cevap verdikleri için her eksik bilgi süreci uzatacaktır. Ben pandemi döneminde düşürdüğüm için 8 günde bile cevap yazdıkları oldu. Süreç yaklaşık olarak 30 ila 60 gün sürecektir. Sonrası artık aranızdaki konuşmalara kalmış. İngilizcen yoksa ya bilen bir akrabandan yardım al ya da google translate kullan.

Tavsiyeler

Gördüğüm kadarıyla mavic mini düşmelerini artık çok çok az bir oranda yeni dronla telafi ediyorlar. Boşuna dünyanın en çok düşen hobi dronu diye video yapmadık ? O kadar çok yeni mini yolladılar ki bence adamlar bıktı ve artık zorluk çıkarıyorlar. Yaşatılan bir takım zorluklar:

DJI: Evet üzgünüz ama yeni drone yollayamayız. %30 indirim kuponu tarafınıza yönlendirebiliriz.

Tavsiyem: Bu durumda kabul etmeyin ve yeni drone için ısrarcı olun. Ya da Türkiye’deki ana bayisinden ücretsiz tamir desteği talebinde bulunun. Böyle durumlarda indirim kuponunu %50’ye çıkarıyorlar. Fakat yazışmalarınızda kibar olun, hay huyt agresif kelimeler kullanmayın. Tam tersine DJI markasına olan güveninizden ve yaşadığınız üzüntüden bahsedin. Bu mağduriyetimi gidermenizi rica ediyorum gibi kelimeler kullanın. Şanslı olanlar yeni dronunu alacaktır. 2 hafta önce yeni Mavic Minisini alan bir takipçim teşekkür mesajı yazmıştı.

DJI: Yeni drone yollarız ama Türkiye’ye gönderemiyoruz. Amerika, Hollanda, Rusya, Malta, İngiltere ya da çeşitli Afrika ülkelerine gönderebiliriz, eğer bu ülkelerde yakınlarınız varsa bize iletişim bilgisini yollayın onlara yönlendirelim.

Tavsiyem: Varsa sorun yok da tanıdık yoksa şöyle yapın. Desteğiniz için teşekkür ederim ama o ülkelerde yaşayan bir tanıdığım yok. Bu çözüm önerisi benim işime yaramayacak lütfen Türkiye’deki ana bayilerinizle iletişime geçerek bana bu konuda yardımcı olmalarını sağlayın. Bu tarzda bir cevap yazın.

DJI: Tarafınıza yeni drone yönlendirilecektir.

Tavsiyem: Müjdeli haber geldiyse şanslısın ? Ama sadece drone ve 1 batarya gelecek. Sonuçta diğer aksesuarlar ve kumanda sende mevcut. DJI’a “full paket istiyorum” gibi saçma taleplerde bulunmayın. Eldeki bulgurdan olursunuz, zaten hakkınız değil. Son olarak şunu sorun “herhangi bir gümrük masrafı ödeyecek miyim?”. Çünkü drone eğer direkt DJI globalden evinize gelecekse gümrük masrafı çıkacak ve onu siz üstleneceksiniz. Bunu teyit edin mutlaka. Eğer ki evet masraf size ait derlerse kabul etmeyin (hem kargoya hem gümrüğe baya bir ödeme yapacaksınız çünkü). Sonrasında “Türkiye ana bayisine yollayın, onlar da bana yollasın, ben zaten mağdurum bir de üstüne gümrük masraflarını üstlenmek istemiyorum” gibisinde bir şeyler yazın.

!DİKKAT!

Evet dostlar, bu konuda ki yapılmış ve yazılmış en detaylı rehberi sizler için düzenledim. İşinize yarayacağı tecrübelerle sabittir. Sizden tek isteğim emeğe saygı olarak burada anlattığım şeyleri bana tekrar tekrar sormamanız. Cevabı olan soruları sorduğunuzda hem emeğime hem de onlarca tecrübe sonrası uğraşıp harcadığım vaktime yazık olacak. Ben zaten sorduklarınızdan kimin yazıyı okuyup kimin okumadığını anlıyorum. 5 dakikanızı ayırın bir zahmet ?

Onun haricinde her zaman yanınızdayım biliyorsunuz. Hepinize kırımsız uçuşlar ?

BU MAKALEYE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • 27
  tebrikler
  Tebrikler
 • 8
  muhte_em
  Muhteşem
 • 0
  hahaha
  Hahaha
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (15)

Popüler Yorumlar
 1. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

 2. FCC’de düşmeyle ilgili sorunlar FCC’den değil de sınırları zorlayacak kadar uzaklara gitmekten dolayı oluyor. FCC gübenli değildir ya da drone kaybına sebep olur diye bir korku olsa da bu bilgisizlikten kaynaklı bir şehir efsanesi. FCC olmadan kullanım yeterliyse hiç karıştırmaya gerek yok.

Yapılan Yorumlar
 1. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

 2. Öncelikle ayrıntılı ve açıklayıcı bilgileriniz için emeğinize sağlık. Bende mini1 ‘ e sahibim gerekli kalibre, rüzgar ve uydu sayısınada dikkat ediyorum. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Bulunduğum bölge görsel olarak tatmin edici daha uzak mesafeler için fcc’ yi araştırdım nasıl yapacağımızıda siz değerli ustalardan öğrendim. Fakat son zamanlardaki kayıp ve düşüş sorunları beni biraz korkuttu. Bu yüzden kendi ayarlarıyla havalanmayı uygun buluyorum. Bu konuda tavsiyeniz nedir? Tüm arkadaşlara selam eder. Kırımsız uçuşlar dşlerim.

  • FCC’de düşmeyle ilgili sorunlar FCC’den değil de sınırları zorlayacak kadar uzaklara gitmekten dolayı oluyor. FCC gübenli değildir ya da drone kaybına sebep olur diye bir korku olsa da bu bilgisizlikten kaynaklı bir şehir efsanesi. FCC olmadan kullanım yeterliyse hiç karıştırmaya gerek yok.

 3. Drone u olmayan bir drone sever olarak yazınızı keyifle okudum emeğinize ssağlık.

 4. 2 sene önce

  4ay önce mavıc aır2 aldım gecen beni takip modunu kullandım on gün sonra çekime gittim orda fark ettim Dron sağ yan sol yan gitmiyor çözemedim yeni ciyaz bu hatayı nasıl olur markasına güvendiğim için tercih etmiştim bu sorunumu nasıl çözerim

  • ekranda en solda ortada drone işareti var. Ona tıklayıp tüm yönlere gidebilirliğini aktif edin. Sizinki muhtemelen ileri ve geridedir şu anda.

 5. dronum bugün çalındımavic mini bulma şansım var mı djı

 6. Öncelikle detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim. Bugün ne yazık ki talihsiz bir olay yaşadık. Arkeolojik kazımızda kullandığımız drone, uçuş yaptıktan yaklaşık 1-2 saat içinde kazı alanından çalındı. Markası Dji mavic pro 2 (smart controller kit). Bulma şansımız var mı? Bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 7. Dronumuz bulundu
  Teşekkür ederim

 8. Peki hocam benim sorum şu:

  Bu kaza kırım İnspire 2 de havada uçarken cihazı arkadan görür halde geri geri uçarak inişe geçtiğiniz anda pervane gevşek veya eksik diye uyarı verir vermez takla ata ata yaşanmışsa eğer yine de drone muzun yenisini gönderirler mi?

  Hava açık engel teşkil edecek hiçbir şey yok iken yaşanmış bir hadisedir hocam. Havada uçuş yaptığımız esnada bir pervane motor kilitleme parçası ile birlikte yerinden fırlayarak uçtu gitti parçasını dahi bulamadık. Benim bildiğim DJI drone ları 45 derecelik eğimi gördüğünde güvenlik nedeniyle motorları kapatır ve öyle çakılır. Fakat bizim drone muz yere çakıldıktan sonra bile motoları çalıştırmaya devam etti kaldı ki DJI lar 3 pervane ile de uçabilir ve uçuşu tamamlayabilir.

  Konu hakkında aydınlatabilirseniz çok sevinirim

 9. Kardeşim okudum yazıyı baştan aşağıya kadar eğer mümkünse senle iletişime gecebilirmiyiz
  05435813313 ararsan sevinirim

 10. ikinci el aldığım dron başka bir mail hesabına bağlı bunu nasıl değiştirebilirim kendi mail hesabımı tanımlayabilirim yani bilginiz varmı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir