DJI Air 2S | Yeni Efsanenin Özellikleri

dji-air-2s-drone-inceleme

Neredeyse her 6 ayda bir piyasaya yeni drone çıkar oldu. DJI Air 2s de bunlardan biri. DJI geçtiğimiz sene Mavic Air 2 ile adeta piyasayı salladı. Dünya çapında rekor satışlara ulaştıktan sonra Air 2s ile yeni lansmanı gerçekleştirdiler. Gelin bu yeni dronu detaylıca inceleyelim, neymiş ne değilmiş.

Ben video izlemeyi daha çok seviyorum diyenler için youtube içeriği aşağıya bırakıyorum. Eğer hala abone değil ve bildirimleri açmadıysanız, esefle kınıyor ve anlatmaya devam ediyorum :)

DJI Air 2S favoriniz olacak!

Combo model kutu içeriği

 • Taşıma çantası
 • Air 2s
 • 3 adet batarya
 • Kumanda
 • 3 adet kumanda bağlantı kablosu (farklı telefon modelleri için)
 • 1 çift yedek kumanda çubukları
 • Adaptör ve bağlantı kablosu
 • Type-C kablo
 • 12 adet pervane
 • Gimbal koruma kapağı
 • Powerbank aparatı
 • Lens kit (ND 4-8-16-32)
 • 3lü batarya dolum istasyonu (Hub)

Tasarım

Air 2 ile hemen hemen aynı diyebilirim. 595 gramlık dronda değişikliklerin sadece kamera ve üst sensörler tarafında olduğu gözüme çarpıyor. Artık air serisinde alt-üst-ön ve arkada 2şer adet olmak üzere toplamda 8 adet engel algılayıcıları mevcut. Yeni eklenen bu üst sensörler 30 cm ile 28 metre arasında bir çalışma hassasiyetine sahip. Hızlı kullanım sırasında drone öne ivmelendiği için açılı duran üst sensörler öne doğru eğilerek tüm engelleri tarayabilecek bir pozisyona geliyor, mantıklı bir dizayn. Yanlarda ne yazık ki yine sensör yok. Dolayısıyla 360 derece bir koruma var diyemeyiz. Sensörlerin sadece normal modda aktif olduğunu sport modda çalışmadığını söylemek istiyorum.

Kumanda

Eskisiyle yine aynı tasarımda. DJI bundan sonra tek tip kumanda kullanacak demiştim daha önce ki bunu mini 2’de doğrulamıştık. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda kutu içerisinden kumanda çıkmayan modeller de gelecek ve zaten elinde kumandası olanlar artık sadece drone alacak. Alışık olduğumuz tasarım ele oldukça iyi oturmakta. Bu kumandada telefonu/tableti yukarı takabilme imkanı en önemli olay. Günlük hayattaki artısı eliniz daha az yoruluyor alttan telefon takılan modellere göre.

Air 2S yeni gelen güncelleme sonucu DJI Smart Controller ile de kullanılabilir hale geldi. Bir diğer güzel haber DJI FPV Combo’daki motion controller ve gözlük de yeni bir güncelleme ile kullanılabilir hale gelecek.

Kamera

3 akslı bir gimbala sahip her zaman olduğu gibi. Air 2’ye göre iki kat büyük 1 inch’lik CMOS sensörle (mavic 2 pro’da olduğu gibi) üretildiğini görmekteyiz. Özellikle gece çekimlerinde fayda sağlayacak, zaten air 2 kullananların içini rahatsız eden tek şey sanırım gece çekimindeki grenli kayıtlardı.

Artık sensör büyüdüğü için cihaza temas eden ışık miktarı artacak ve karanlıkta kullanımda artı yönünü mutlaka göreceğiz. Diyafram ise 2.8’lik sabit değerde, M2P’deki gibi ayarlanabilir diyafram yok, hobiciler için çok da önemli değil zaten bu durum. Fotoğraf tarafında ise 20 mpx çözünürlükle gelmekte.

Kameradaki donanımsal iyileştirmeleri yazılım tarafında da görüyoruz tabi. Artık daha kaliteli video çözünürlüklerine sahibiz. 5.4K’lık yeni bir çözünürlük sınıfı mevcut Air 2S de.

 • 5.4K: 5472×3078 @ 24/25/30 fps
 • 4K Ultra HD: 3840×2160 @ 24/25/30/48/50/60 fps
 • 4K 60 fps’de 10 bit d-log kayıt imkanı sayesinde kurgu işiyle uğraşanlar ham görüntüyü kullanabilmeye olanak sağlayacak.
 • 2.7K: 2688×1512 @ 24/25/30/48/50/60 fps
 • FHD: 1920×1080 @ 24/25/30/48/50/60/120 fps

Video bitrate bir önceki versiyona göre 120’den 150’ye yükseltilerek ciddi anlamda geliştirmişler.

Peki 5.4K çok mu gerekli?

Hobi amaçlı kullananlar için tabi ki değil. Daha büyük video çözünürlük oranı size görüntüyü kesme, odak noktasını değiştirme ve zoom sırasında kalite kaybı olmaksızın veriyi işleyebilme imkanı sağlamakta. Bu açıdan bakarsak kurgu işiyle uğraşanlar için avantajlı bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

DJI Air 2S diğer özellikleri

✅ Level 5 rüzgar direnci ile 38km/sa rüzgarlara direnç gösterebilmekte. TakeOff yükseliği 5km, yani deniz seviyesinden 5000m yükseklikteki herhangi bir konumdan kalkış yapabilirsiniz. 

✅ 256 gb’a kadar micro sd kart desteklemekte. Ben yıllardır samsung evo plus kullansamda son 1 yıldır kullandığım ve aşırı memnun olduğum sd kart sandisk ekstreme pro’dur. DJI Air 2S dahili hafızası ise 8 gb’dır.

✅ 3500 mah lipo bataryası ile 31 dakikalık uçuş süresi vadetmekte, gezinim süresi ise max 27 dakika olacaktır. Air 2’ye göre ağırlıktaki 25 gramlık artış kağıt üzerinde 3 dakika daha az uçacağını gösterse de gerçek hayatta gezinme süresi olarak aralarında fark olacağını zannetmiyorum. Bataryalar arasında da bir fark yok bütünüyle aynı, dolayısıyla air 2 ve 2s arasında bataryalar değiştirilebilir.

✅ Sport modda kullanıldığında max. 68/km hızla gidebilmekte.

Mesafeler DJI Air 2S ile daha da uzuyor…

✅ Ocusync 3.0 (O3) video aktarım teknolojisi mevcut aynı DJI FPV dronlarda olduğu gibi. Mavic Air 2 ve Mini 2‘de O2 ile resmen çağ atlamıştık. Hem Mini 2’de hem de Air 2’de O2’nin farkını ciddi anlamda gördük. Ciddi mesafeleri görüntü kopmadan sağlamıştık. Air 2S’de ise bu özellik en üst seviye olan 3. aşamaya yükseltildi. Şimdiden mesafe testleri adına heyecanlanıyorum diyebilirim. Anten sayısının 4’e çıkarılmasıyla birlikte (2 ön ve 2 arka) fcc modda mesafenin 10 km’den 12 ye, ce modda ise 6’dan 8 km’ye artırıldığını görüyoruz.

✅ Mesafeden söz açılmışken uydu bağlantı tarafına da bakalım. Air 2’de sadece GPS ve GLONASS kullanılırken Air 2s’de GPS+GLONASS+GALILEO uydu sistemi mevcut.

✅ Dijital zoom tarafında da iyileştirmeler mevcut:

 • 4K/30fps 4x
 • 2.7K/60fps: 4x
 • 2.7K/30fps: 6x
 • 1080p/60fps: 6x
 • 1080p/30fps: 8x

✅ DJI Air 2S de yazılım konusunda da ciddi bir atak yapmış durumda. Mastershots, Spotlight 2.0, POI 3.0, Activetrack 4.0, APAS 4.0 bunlardan bazıları.

SPOTLIGHT 2.0

Bu özellik sayesinde takip ettiğimiz bir objenin ekranın ortasında kalmasını sağlıyoruz. Hangi yöne dronu hareket ettirirseniz ettirin nesneyi her daim merkezde bırakacaktır. Sinematik çekimler için olmazsa olmaz bir mod.

POI 3.0

Point of interest versiyon 3 le birlikte geliyor. Bu hazır mod sayesinde İstediğimiz bir objeyi merkezde tutarak etrafında dairesel bir yörünge çizebiliyoruz.

ACTIVE TRACK 4.0

Yurt dışı videoları izlediğimizde en çok heyecan yaratan özellik aktif takipte olduğunu görebiliyoruz. Gerçekten çok iyi çalıştığına dair videolar var. Aktif takip başlı başına bir video olarak yakın zamanda gelecek.

MASTERSHOTS

Yıllardır alışık olduğumuz quickshots modları dışında bir yazılım olduğunu görüyoruz. O bildiğiniz tüm çekim modlarının (zoom,parallax vs) karışık halde 1 videoda yapılabildiğiniz ve denemek için sabırsızlandığım kurgu modu diyebilirim.

QUICKSHOTS

Hepinizin artık çok iyi bildiği hazır çekim modlarının tümü bu cihazda bulunmakta. Dronie – Rocket – Circle – Helix – Boomerang – Astreoid. Tek tek nasıl çalıştığını ve bu modlarda stabil uçup uçmadığını yeni videolarda göstereceğim.

TIMELAPS

4K 60 fps timelaps desteği sunuyor. 4 farklı seçenek var kendi içerisinde. Circle, CourseLock, Waypoint, Free olmak üzere. Detaylar sonraki videolarda olacak.

FOTOĞRAF MODLARI

 • Single – Smart (HDR ve Hyperlight özellikli daha kaliteli foto çekim imkanı) – AEB – Burst – İnterval
 • Panoramik fotoğraf çekim modları mevcut. Sphere, 180, wide angle ve vertical olarak 4 farklı mod.
 • Video modunda olduğu gibi fotoğraf kısmında da RAW çekim imkanı bulunmakta. DNG kayıt özelliği sayesinde photoshop üzerinde renkleri çok daha iyi düzenleyebileceksiniz.

ADS-B (AirSense)

Hali hazırda helikopter ve uçaklarda kullanılmakta. Cihazın çevresinde uçan diğer hava taşıtlarını görebilmesine imkan sağlayan bir yazılım. Drone böylelikle etrafında herhangi bir hava taşıtı olabildiğini görüp sizi uyarabilecek, bu faydası sayesinde tüm taraflar daha güvenli bir uçuş deneyimi sağlayıp kazaların önüne geçilecek.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık